המלחמה בין טורקיה ואיטליה – 5 באוקטובר 1911

גלויה לציון כיבושה של טריפולי על ידי האיטלקים ב-1911. מקור: ויקישיתוף.

המלחמה בין טורקיה ואיטליה.

הידיעות הבאות משדה המלחמה שבין איטליה וטורקיה הולכות ומתבררות לאט לאט. עכשו כבר נודע בבירור, שכל הידיעות על דבר עליתו של צבא איטליה לחוף אלבניה במקומות שונים, על אדות האיטלקים, אשר הרעישו על פרעוועזא וכבשו אותה – היו בדויות, את הידיעות האלה בדו הטורקים, כדי להודע מה תאמר אירופה ואיך היא אומרת להתנהג עם האיטלקים אם יעלו על אלבניה.

פעולותיה של האסכדרה האיטלקית בים האדריאטי היו עד עכשו רק בזה, שהשחיתה ספינה טורפידית אחת ליד פרעוועזא ולפי דברי ממשלת טורקיה, התנפל צבא איטליה על הספינות הטורפידיות של טורקיה עוד שעות אחדות לפני הודעת המלחמה, בשעה שבאותן הספינות הטורקיות לא ידעו עוד שהאיטלקים אומרים להלחם בטורקיה.

אחרי המלחמה הראשונה עם הספינות הטורפידיות, שטה האסכדרה האיטלקית בים האדריאטי ושומרת על פרעוועזא ועל ספינות המלחמה האחרות של טורקיה, השוהות בנמל שבפרעוועזא.

האסכדרה האיטלקית השנית, הפועלת בים מצרים, לא יכלה עוד, כפי שיש לשער, להתנגש עם הצי הטורקי, השוהה ליד הדרדנלים. העתונים האשכנזים קבלו שלשום בערב ידיעה טלגרפית, שבקונסטנטינופול שמעו קול רעש תותחים מצד מערב וששמועות עוברות, שמלחמה היתה בים. ואולם הידיעה הזאת עוד לא נתאשרה.

מטריפוליס באות כל הידיעות באורח עקלתון, מפני שהטלגרף שמתחת למים בים, הנמשך מטריפוליס, הוא של איטליה, ולכן כל הידיעות הבאות משם הן אך ממקורות רשמיים של איטליה ואפשר שלא כולן הן מדויקות. לטורקיה אין שום חבור טלגרפי עם טריפוליס, מפני שהתחנה של הטלגרף בלי חוטים בדערנא נשחתה והידיעות הבאת משם דר קונסטנטינופול מוטלות בספק גדול.

החשובה והברורה בידיעות אשר באו משדה המלחמה היא ההודעה של ראש האסכדרה האיטלקית על דבר ההרעשה של טריפוליס. ואולם הידיעה הזאת היא סתמית ואין בה כלום על דבר גורלה של העיר וחיל המצב שבה.

באה גם כן ידיעה טלגרפית, שהאיטלקים כבשו את המקום פארנא שבאלבניה, ואולם הידיעה הזאת לא נתאשרה עד כה וספק גדול יש בדבר, אם האיטלקים ירצו להקניט את אוסטריה, אשר הזהירה אותה מראש, שלא תגע באלבניה.

[…]


"הצפירה", שנה שלושים ושבע, מס' 218, 5 באוקטובר 1911, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s