הידיעות בדבר האניה פאטעמקין – 7 ביולי 1905

טעלעגראמים אחרונים

שהגיעו היום.

אדעססא 2 יולי. – צבא רב סוגר את מבואות החוף, למען הפריע את המון העם מגשת אליו לראות את הנעשה על הים, ולכן אי אפשר לראות את תנועות אניות המלחמה. וזו נסיבת הידיעות הסותרות בדבר האניה פאטעמקין, ועוד גם עתה לא נודע ברור אם נכנעה האניה הזאת או אמת כי נלוה אליה גם האניה פאביעדאנאסטעץ. בעיר עוברות שמועות שובבות.

[…]

אדעססא 2 יולי. – עתה ברור כי האניה פאטעמקין לא נכנעה.

אח"כ. האניה פאטעמקין והמתקוממים אשר עליה נסעה עתה לפי הנראה בדרך המובלת לחוף רומעניען. מודים עתה כי חובלי האניה התקוממו, אבל הידיעות האפיציעלות מגידות כי הם מוכנים להכנע.

[…

סעואסטאפאל 3 יולי. – חיש אחרי שוב האדמיראל קריגער עם אניותיו, היתה אסיפה מכל האדמיראלים והפקידים על האניה סאראטאו ונגמר אומר להפריע כח המכונות בעת אשר הפקידים יורדים היבשה. לחיל המלואים (אשר באניות) נקרא דרור למשך שני חדשים. מאנית המלחמה יעקאטרינא השניה, אשר נשארה פה חולצו כלי מלחמתה. החובלים אשר ירדו היבשה מספרים כי בעת אשר מחלקת הצי ובתוכה הפאביעדנאסעטץ באה לאדעססא, מאנה האניה פאטעמקין להכנע לאות אשר ניתן לה לגשת אל המחלקה, אז התקוממה גם האניה פאביעדאנאסעטץ, והמחלקה שבה לסעואסטאפאל. אומרים כי היא נכנעה אחרי כן על פי תנאים שונים אחרי אשר נודע לחובליה גודל העונש הצפוי להם. האניה עומדת בתוך החוף ופיות כלי תותח גדולים עומדים על החוף פתוחות עליה.

[…]

קאסטענדשי 3 יולי. – ממשלת רומעניען דרשה מהאניה פאטעמקין לעזוב את החוף או להכנע, ואז יחשבו המתקוממים כפלטים פאָליטיקים (ולא יעשה להם מאומה). המתקוממים נועצים איך לעשות.

לאנדאן 3 יולי. – טעלעגראמים ממקומות רבים מרוסיא מודיעים כי בדרך כלל שוררות שם אי מנוחה ואי סדרים.

מאמינים כי בראש האניה פאטעמקין עומדים אנשים ציוילים מכת המתקוממים.

ספ"ב 3 יולי. – שביתה כללית בין כל פועלי החוף פה. חמשים אלף בני צבא נאספו אל תוך העיר.

אדעססא 3 יולי. – היום בבוקר נכנעה האניה פאביעדאנאסעטץ. הפקידים שבו אל האניה, והחובלים שולחו אל החוף. ששה אלפים איש נהרגו במשך השבוע, רובם ע"י מכונות תותח.

ספ"ב 3 יולי. היום אחר הצהרים גרשו הקאזאקים בשוטיהם את המון שובתים אשר עברו ברחובות. אחרי כן החלו המונים להחריב את בתי הזימה כאשר עשו בווארשא. הפוליציא לא עצרה כח לעצור נגדם, ואת הקאזאקים סקלו באבנים, אך סוף כל סוף הצליחו להשקיט את המהומה.

קוסטענדזשי 3 יולי. – ראש המתקוממים על האניה פאטעמקין הודיע לפקיד החוף, כי ההתקוממות נועדה מראש ע"י ועד המתקוממים, והריגת החובל היתה אך תואנה.

קראנשטאדט 3 יולי. – פקידי וחובלי אנית המרוץ הרוסית מינין מאנו לצאת לדרך. ראשי הממאנים הובאו אל בית האסור.

[…]

משא ומתן חדש הוחל בין רוסיא ויאפאן ע"י רוזועלט בדבר שקט מלחמה.


"חבצלת", שנה שלושים וחמש, מס' 29, 7 ביולי 1905, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s