על דבר הפחים היאפאנים בפארט ארטור – 27 באפריל 1904

המלחמה.

דעת יאפאני. בשיחה עם עוזר מכ"ע „שטאֶנדאֶרד“ הגיד הקאפיטן קאבודקי ציר צבא-הים היאפאני בלונדון, כי בצי יאפאן אין אף סירה אחת מתחת למים. הסירות האלה עוד לא השתכללו למדי, ועם זה הן מסוכנות. „אנחנו – הוסיף הקאפיטן – הננו נותנים היתרון לפחים אבטומאטיים שלנו, שהמציא פקידנו אָדאַ. בפח אחד או, יותר נכון, בפחים נאחדים ע"פ השטה הזאת נקרעה גם אנית-השריון „פטרופבלובסק“.

להלן הודיע הקאפיטן, כי אם לא תמהר רוסיא לעשות שלום, אז יאביד האדמירל טאָגאָ את כל האסקדרא הפורט-ארטורית; אחרי כן יעלה הצבא אל חצי אי לאַאָדון, לשים מצור על פורט-ארטור מצד היבשה וללכדה בסערת מלחמה מן הים והיבשה כאחד.

באחרית דבריו הודיע הקאפיטן, כי במקומות מבנה האניות ביאפאן נגמר עתה בנין שלש אניות-מרוץ חדשות וכדי 50 אניות טורפידין.

טביעת "פטרופבלובסק" ממוקשים שהטמינה מניחת המוקשים היפנית Koru-Maru. ציור מאת Yasuda Hampō, שנה 1904. מקור: ויקישיתוף.

[…]

– ע"ד הפחים היאפאנים שנטמנו אצל פארט-ארטור ביום 31 מאֶרץ מודיע סופר ה„טיימס“ מטאקיא את הפרטים האלה: אנית-הקטור שטמנה בים את הפחים בליל 31 מאֶרץ היא אניה חדשה להובלת פחים, ותכיל 700 טון מים. הקאפיטן אָדאַ, אשר נהל את כל מעשה הטמנת המוקשים, זכה לא כביר לאות-כבוד על המצאותיו בהכנת פחים.

– „ניססין“ ו„קאססונא“. הידיעות היאפאניות ע"ד המלחמה הראשונה שבה השתתפו שתי אניות המרוץ האלה, מחליטות – בהפך מן הידיעות הרוסיות – כי המלחמה עברה עליהן בטוב, ולא נשאו כל נזק וחבל.

בגלל זה מעיר מכ"ע „נייע פרייע פרעססע“: זאת היא אמנם כל השטה היאפונית. הם מכסים ומעלימים כל מה שנוגע לנזק אניותיהם. הכללים שהתפרסמו זה לא כביר ע"י ממשלת יאפאן לסופרי מכה"ע מכילים עשרה דברים שאסור לכתוב על אדותיהם, ובהם גם על  אדות אבדות יאפאן בעת המלחמה, נזק האניות, משלוח הצבא וכו'. ויען כי רוח האחדות גדולה מאד ביאפאן, יש להחליט כי איש לא יפרסם דבר האסור, ורק אחרי הכרת ברית שלום יודע בכמה עלתה המלחמה ליאפאן, כמה קרבנות אדם וכסף הביאה.


"הצפירה", שנה שלושים ואחת, מס' 85, 27 באפריל 1904, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s