להתפטרותו של האדמירל טירפיץ / 19 במרץ 1916

מסביב למלחמה.

להתפטרותו של האדמירל טירפיץ.

מזכיר הממלכה לעניני הצי, האדמירל פון-טירפיץ, הגיש בקשת-פטורין. לממלא מקומו נועד האדמירל פון-קאסל.

גרוס-אדמירל פון טירפיץ, 1914. צילום: E. Bieber. מקור: ויקישיתוף.

ה„ד. וו. צט"ג“ כותבת:

האדמירל פון-טירפיץ הוא אחד מהאישים היותר פופולריים בין המנהיגים הגדולים של העם הגרמני. כמעט במשך עשרים שנה עמד בראש שלטון הצי הגרמני. עבודתו לטובת הצי היא גדולה כל-כך, עד שברגיל מציינים אותו ליוצרו ולמסדרו של הצי הגרמני. בתמונתו של טירפיץ רואה העם את התגשמותו של רוח-העם הגרמני, את מנהיגו של הצי, אשר היה לחביב העם, למרות הקרבות הפוליטיים הקשים. מי שנזכר עוד בימים ההם, שבהם היו מדברים על אניות המלחמה שלנו כמו על „תיבות שטות“ והיו מנהלים תעמולה נגד הסיסמה „עתידה של גרמניה – על הים“, ומי שראה עתה את הצי האדיר שלנו, יתפעל למראה התפתחותו הענקית ויכיר את ערכו של פון-טירפיץ.

באותה המדה שחביב היה טירפיץ על העם, כך היה חביב ורצוי לקיסר. בכל ימי שמשו בכהונתו הראה לו הקיסר תמיד את רגשי ידידותו וחבתו. בשנת 1900 נתן לו את תואר האצילות לדורותיו ובשנת 1907 את האורדן של הנשר השחור. בשנת 1908 נמנה לחבר הבית העליון לכל ימי חייו. עוד באוגוסט של השנה שעברה קבל טירפיץ הוכחה של רגשי ההמון של הקיסר ע"י האורדן „פּוּר-לי-מיריט“.

בכ"ד אפריל של השנה שעברה חגג טירפיץ את יובל החמשים שנה של עבודתו בצי. הקיסר אמר עליו אז בשעת ברכו אותו לרגל היובל הזה: „בגאון אתה יכול להביט לאחור, על הדרך אשר עברת, ועל המפעלים אשר ערכם הוברר במלחמה הזאת“.

האדמירל פון –קאסל נחשב עוד קודם לממלא מקומו של טירפיץ בשעה הנחוצה. הוא היה יד ימינו של טירפיץ ועוזרו הנאמן. בעת הזאת הוא בן ששים שנה.


"הצפירה", שנה ארבעים ושתיים, מס' 68, 19 במרץ 1916, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s