על הים – 23 באוקטובר 1914

הסיירת הקלה אה"מ "ירמות", 1912. מקור: ויקישיתוף.

על הים.

לונדון. – פקידות הצי האנגלי מודיעה כי אנית-המרוץ „ירמות“ שהטביעה במימי האי סומטרה (באי קמנוס-ההודי) את הטרנסאטלנטיק הגרמני הגדול „מרקומניה“ של חברת „המבורג אמריקה“ – רודפת עכשו אחרי אנית-המרוץ הגרמנית „אמדן“ המשוטטת בים ההודי.

בורדו. – פקידות הצי הצרפתי מודיעה כי אנית-השריון הצרפתית „קונדה“ לקחה בשבי 2 אניות-מסחר גרמניות שהובילו פחמים וצידה לאניות-המלחמה הגרמניות „דרזדן“ ו„קרלסרוהה“ המשוטטות במימי אמריקה-הדרומית ופרקה מהן את הפחמים וגם הובילה אותן לחופי צרפת.

לונדון. – בעת התקפת אנית-המרוץ הישנה „הוק“ ע"י תחת-מים גרמני נתקפה גם אנית-המרוץ הישנה „תזאוס“, אך בלי כל תוצאות, יען כי תחת-המים הגרמני נאלץ לברוח בחפזון מפני אניות-המרוץ האנגליות.

פטרוגרד. – אנית-מרוץ רוסית לקחה בשבי 2 אניות מסחר גרמניות בים-השחור.

מלבורן. אניות-המרוץ הגרמניות שבים-השקט: „שרנהורסט“ ו„גנייזנאו“ באו אל העיר אפיה שבסמואה וחפצו להרעיש את הנמל. אך כשהחלו לירות מתותחי העיר עליהן, נמלטו מיד ונעלמו.

רומא. – שר הימיה האטלקי פקד על אניות-המשחית האטלקיות שעגנו בחוף אוטרנטו לעבור למימי ונציה לנקותם מהמוקשים שהניחו שם האוסתרים.

לונדון. – פקידות הצי פרסמה את הפרטים הללו: תחת-המים האנגלי E9, שכבר לקח חלק במערכת-הצי על-יד הליגולנד והטביעה אז את אנית-המרוץ הגרמנית „הלה“, הטביעה עכשו אנית-משחית גרמנית.

טרם שהטביעו את אנית-המשחית הגרמנית, שחקו מלחי ה-E9 בקלפים, לקול נגינת הגרמופון. אך, כאשר הופיע המשחית, חדלו המלחים משחק והשליכו מיד 2 מוקשים על אניות-המשחית והטביעוה. אנית-המשחית התפוצצה מיד. רוב המלחים שהיו בה נצולו על ידי האניה האנגלית.

לונדון. פקידות הצי האנגלי מודיעה כי אבדות האנגלים באניות עד עכשו היו: 6 אניות-מרוץ קלות והן: „אמפיון“, „כפפינדר“ [Pathfinder], „פגזוסי“, „קרסי“, „הוק“ ו„אבוקיר“ ואנית-מקלעים אחת.

אנית-המרוץ האנגלית „הוק“ שנטבעה, נבנתה בשנת 1890 והיא מטפוס ישן. מספר המלחים שנטבעו עולה לשלש מאות וחמשים. חמשים מלחים נצולו. האניה הזאת הכילה 7000 טון.

פקידות-הצי העליונה באנגליה מודיעה בארח רשמי כי אנית-המרוץ האנגלית „אוסטרליה“, שהכילה 19000 טון במהירות של [?]2 קשרים, טבעה פתאם במימי אוסטרליה.


"החרות", שנה שביעית, מס' 18, 23 באוקטובר 1914, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s