המלחמות על הים – 20 בנובמבר 1914

הסיירת הגרמנית הקלה "אריאדנה" בקרב הלגולנד. ציור מאת Willy Stöwer, שנה 1914. מקור: ויקישיתוף.

המלחמות על הים.

לונדון. – השבויים הגרמנים שנשבו בעת המערכה הימית על-יד חופי הולנדיה, הודו בעת המחקרה, כי כונתם היתה לתקוף את עיר-החוף האנגלית פורטסמוט ולהרעישה.

בורדו. – תרפידים אנגלים תפשו את האניה ההולנדית „יוליאנה“ שהובילה סחורות לחופי הולנדיה עבור גרמניה והובילוה למלטה.

ושינגתון. – אנית-מרוץ גרמנית קטנה באה לחוף הונולולו (באיי-הפיליפינים) כשהיא מקולקלה.

הממשלה האמריקנית אחזה בכל האמצעים הנחוצים כדי שלא תוכל האניה לעזוב את חוף הונולולו מיד אחרי שיתוקנו מכשיריה ומכונותיה למען לא יגרם מעשה זה להפרת הנוטרליות של אמריקה.

לונדון. – עורכו הימי של „המורנינג פוסט“ עושה חשבון על אבדות הגרמנים בים, ומוצא שביחוד סבלו אניות-המרוץ הקלות הגרמניות. בס"ה יש לגרמניה אניות-מרוץ קלות במספר של 44. אנית-מרוץ אחת „מגדבורג“ נטבעה ע"י הצי הרוסי בים הבלטי. על-ידי האנגלים הוטבעו כבר 5 אניות קלות: „מינץ“, „קלן“, „ארידנה“, „הלה“, ו„שטרסבורג“. מ-39 האחרות 9 מהן סובבות בימים הפתוחים ואינן יכולות לעזור בפועל לצי הגרמני. מהשלשים הנשארות במימי גרמניה צריכות 12 לפחות ללוות את ציי-התורפידות ורק 18 יכולות לשמש לצי העקרי של הגרמנים.

הכל  טוב ויפה והחשבון הוא חשבון. אך בדבר אחד טעה הטכסיסן הימי של העתון האנגלי כי דוקא 9 אניות-המרוץ הקלות המשוטטות בימים, ממלאות את תפקידן על הצד היותר טוב והורסות את המסחר האנגלי בימים הרחוקים. ראיה לדבר אניות-המרוץ הקטנות „אמדן“, שהיא בלבדה הטביעה יותר מחמשים אניות-מסחר אנגליות ואך אחרי מעשי-הגבורה שלה נתקפה על-ידי הצי האנגלי שרדף אחריה ונטבעה; „קרלסרוהה“, שהטביעה אניות אנגליות אחדות בקצוי הימים הרחוקים ועוד אניות כאלו שעשו כ"כ שמות, עד שהוכרחו האנגלים לזיין צי של שבעים ספינות בכדי לרדף אחריהן.


"החרות", שנה שביעית, מס' 42, 20 בנובמבר 1914, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s