אנית מרוץ רוסית בטריפולי הסורית – 19 בינואר 1915

טריפולי ואל-מינה, קטע ממפה מ-1906. המקור: ויקישיתוף.

אנית מרוץ רוסית בטריפולי הסורית.

אנית מרוץ רוסית נסתה להוריד מלחים בסביבות טריפולי ולא הצליחה. – ז'נדרמים תורקים מקדמים את פני האויבים באש. – הרבה רוסים נפצעים – אי הצלחת הרוסים לחתור עד החוף. – הקומנדן התורקי מציל שני אויבים מסכנת מות – תודות האמירל הרוסי על חסדי הקומנדן. – האניה מפליגה מבלי לגרום שום נזק.

לפי עדות אנשים שהיו במקום ההוא, נראו שם סמנים של דם המוכיחים כי האויבים נפצעו פצעים קשים.

אנית המרוץ הרוסי הורידה סירה מלאה מלחים בכדי לרגל את סביבות החוף. באותו זמן נמצאו בנמל שעל יד ה„שיך עפאן“ – כבוד המתצרף החביב של טריפולי הסורית והקומנדן של הז'נדרמיה. אחדים מאנשי הצבא שלנו הקיפו את החוף ועצרו בעד המלחים האויבים שהיו בתוך הסירה מעשות רגולים. המלחים עלתה חמתם ובהתמרמרות גדולה הוכרחו לשוב חזרה בכדי להודיע להאמירל של האניה, כי מטרתם לא הושגה. ואולם בחזרתם התרוממו גלי הים ודחפו את הסירה הלאה עד שנדחקה בין הסלעים ובשום אופן לא יכלו להחלץ משם. המלחים התאמצו בכל כחותיהם להוציא את הסירה מתוך הסלעים ולא יכלו. מיד שלחה אנית המרוץ עוד מלחים להציל את חבריהם ולבא לעזרתם. הם עבדו שם במשך שמנה עשר שעות ואחרי עמל רב יכלו להוציא אחדים מהם, יען כי הרוחות נשבו בחזקה. הסערה היתה גדולה והאויר קר מאד. שנים מהמלחים שנשארו בסירה התאמצו לצאת וסכנת מות רחפה עליהם. אלמלי החיש כבוד הקומנדן של הז'נדרמיה לעזרתם, בהוציאו אותם אל היבשה. בפקודת הקומנדן החביב החליפו את בגדיהם, האכילום, השקום ואח"כ הובילום בסירה קטנה אחרת ובלוית אחדים ממלחינו אל אנית המרוץ האויבת.

(פעולת החסד הזה שנעשתה מצד הקומנדן שלנו ביחס לאויבים – מזכירה לנו את פעולותיו של הגבור האלמותי צלאח אלדין אלאיובי בימי מלחמות הצלב, שבא לעזרת אויבו המלך ריכרד לב הארי).

למחרת היום הזה הניפה אנית המרוץ הרוסית דגל לבן ומפקדה שלח פקיד מיוחד להקומנדן של הז'נדרמיה להגות לו תודה בעד פעולתו הטובה, ואגב בקש ממנו שהתושבים יבאו לעזרת הסירה שנשארה בין הסלעים. הקומנדן ענה שחובתו האנושית דרשה ממנו לעשות מעשהו זה. ובנוגע לסירה אין אף אחד מהתושבים שרוצה לתת עזרה לאויבים. כשקבל האמירל הרוסי תשובה שלילית זו פקד להוציא את כל צרכי המלחמה וכלי הנשק שהיו בתוך הסירה ולהובילם אל האניה. ואחרי שפקודתו נתמלאה, הטביע את הסירה בשלש פצצות שזרק עליה. הפצצות לא גרמו הודות לאל שום נזק לחופנו. ובו ביום אחרי הצהרים הפליגה אנית המרוץ הרוסית הזו משם.“


"החרות", שנה שביעית, מס' 93, 19 בינואר 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s