הרפתקאותיה של האניה „אינדרה“ / 19 בינואר 1915

על הים.

הרפתקאותיה של האניה „אינדרה“

אנית-המפרשים הגרמנית „אינדרה“ מהמבורג יצאה בראשית התפרצות המלחמה להוביל סחורות במחיר של 10,000 מרק מטלטל (שילי) לדונקרק. אבל היא הצליחה להגיע לניו-יורק אחרי נסיעה של מאה וחמשים יום.

רב-החובלים של האניה הזאת מספר את ההרפתקאות שעברו על ראשו מיום שהפליג מהמבורג ובין יתר דבריו הוא אומר:

רוח-סערה שבאה מדרום-מזרח וממזרח הכריחה את האניה לעמוד במשך ימים רבים במערב להורן. ביום כ"ו אגוסטו הגיעה אניה שוידית ומסרה לנו ידיעה מפתיעה זו: „מלחמה בין גרמניה וכל הממשלות.“ ביום 30 ספטמבר מסרה לנו אניה אמריקנית ידיעה זו: „מלחמה בין גרמניה ורוסיה“. אחרי זמן מה התקרבה אלינו סירה צרפתית ותחפץ לרמותנו בשלחה לנו את הידיעות האלה:

א) כי המלחמה כבר נגמרה;
ב) כי הוחל משא-ומתן על אדות השלום;
ג) כי הצבאות של ממשלות-ההסכמה הצליחו להכנס ברלינה;
ד) כי הקיסר וילהילם נאשם בעון של בגידה גדולה והובל פריזה ומשם ישלחוהו לסן-הלן, ושם תנתן לו דירתו של נפוליון.

הסירה הצרפתית נתנה לנו איפוא „עצה טובה“ להפליג ישר לדונקרק בכדי להוריד שם את סחורותינו.

בלילה כבר הלכו אחרי עקבות ה„אינדרה“ ע"י קוי-המאור של אניות-המלחמה. רב-החובלים כבה את כל מנורות החשמל והמשיך את נסיעתו בפנותו צפונה במטרה להשיג שוב את ניו-יורק.

ביום ח' בנובמבר בשעה שמונה עברה ה„אינדרה“ את הים האטלנתי והניפה את הדגל הגרמני. בצהרים השליכה את עגנה על-יד החוף ניו-יורק.

מחיר הסחורות שנשאה ה„אינדרה“ היה, כאמור, 500,000 מרק, אך עתה עלה המחיר הזה כפלי-כפלים. הסחורות נועדו בשביל בית-מסחר אנגלי גדול בדונקרק, אך רב-החובלים ממאן למסור את הסחורות עד אשר ישולם לו מחיר הנסיעה עד ניו-יורק.

הרעשת אניה איטלקית.

ממלטה מודיעים לסוכנות „סטיפני“, כי האניה האיטלקית „לה טימברו“ שהגיעה מטריפולי באה שוב אל החוף הזה שעה אחרי הזמן הקבוע לכניסת אניות-המסחר אל החוף. ואולם בשעה שהיתה האניה נותנת סימנים עם השלטונות המקומיים, הורעשה פתאם על-ידי כדור-תותח.

עפ"י דרישת הקונסול האיטלקי שלחה הממשלה הטריפולית אל האניה קפיטן אחד בשליחות לראות את הנזק שגרמה ההרעשה הפתאמית הזאת להאניה ומי הם האחראים.

האניה הפליגה לסירקוסה.

עוד שתי אניות אנגליות נטבעו.

העתון „אלגמיינה הנדלסבלט“ מודיע כי הגנרל הצרפתי פונאל פרסם בה„טנין“ מאמר בנוגע לפעולות הסירות הגרמניות השטות מתחת למים בתעלת ה„מנש“, ואומר כי הסירות הללו הצליחו לפני ימים אחדים להטביע את שתי אניות-המלחמה האנגליות „מלאשיטה“ ו„פרימו“ על יד הבר.

הגנרל פונאל אומר:
„פעולות הסירות הגרמניות השטות מתחת למים בה„מנש“ ראויה היא באמת לשבח. מעולם לא עלה על דעתי כי סירות אלו נושאות תותחים. אנשי האניות האנגליות הטבועות נצולו ע"י המלחים הגרמנים שהתיחסו אליהם באנושיות רבה, כמו שעשו מלחי ה„אמדן“, שקבלו הפקודה להתחשב את כל אנשי אניות-המסחר האויבות כאת נתינים ניוטרליים.“


"החרות", שנה שביעית, מס' 94, 19 בינואר 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s