המלחמה בין תורקיה וממשלות ההסכמה – 17 במרץ 1915

המלחמה בין תורקיה וממשלות ההסכמה.

(תלגרמים מאת הסוכנות הלאומית)

צי האויב מרעיש באסיה הקטנה.

קושטא (15 מרס). – מאיזמיר מודיעים לסוכנות „מלת“ כי צי האויב השליך במוצאי שבת זו שמונים ואחת פצצות על מבצרי איזמיר וביום הראשון השליך עוד שמונים וחמש פצצות. גם אנית-מרוץ רוסית השליכה פצצות על העיר „וורלה“, אך בלי כל תועלת.

איזמיר. – הואלי הסמירנאי פרסם כרוז שבו הוא אומר כי ההתנפלות על חוף איזמיר עולה להאויב במחיר יקר, מפני שהעיר הזאת אחזה בכל האמצעים הנחוצים להגנתה ומבצריה שומרים אותה מכל פגע. חלוצינו מראים אמץ-לב גדול. הואלי פקד על התושבים לא-המושלמים לעזוב את העיר ולנסע לפנים הארץ. רשות הנסיעה ניתנה ביחוד לנשים ולילדים.

איזמיר. – ביום הראשון (שבוע זה) תקף צי האויב את חוף איזמיר. הצי היה מורכב משתי אניות-שריון ואנית-מרוץ אחת. ההרעשה נמשכה שלש שעות רצופות, אך בלי כל הצלחה.

– גם ביום השני (שבוע זה) בשעה שמנה בבקר הגיע לאיזמיר צי מורכב מאנית-שריון צרפתית  ושלש אניות-שריון אנגליות ואחריהן חמש ספינות גדולות מלאות מוקשים, והתחיל להשליך פצצות על המבצרים במשך שעה וחצי. שבע פצצות שהשליכו מבצרינו פגעו באנית-המרוץ הצרפתית שהתקדמה בראשונה והטביעו ספינת-מוקשים אחת.

הרעשת ביצורי הדרדנלים על ידי הצי האנגלי-צרפתי, מרץ 1915. מקור: ויקישיתוף.

הרעשת הדרדנלים ע"י צי האויב.

קושטא (15 מרס). – אתמול תקף צי האויב מורכב משש אניות-שריון עם הרבה ספינות אנגליות את מיצר הדרדנלים. מבצרינו פתחו נגדו אש חזקה. שתי אניות אנגליות נזוקו ויצאו משורת המערכה.

בלילה בשעה שלש נסה הצי האנגלי לתקוף שוב את מבצרינו, אך הודות לאלה לא היה שום נזק.

– הודעה רשמית אנגלית מודה בנזק שסבלה האניה הבריטית „אגמנון“ בעת הרעשת הדרדנלים ומודיע כי ממלחי אניה זו נהרגו שנים ונפצע אחד.

קושטא. – היום לא היתה שום פעולה חדשה מצד צי האויב נגד „ג'נאק-קלעה“. ואולם נתברר לנו כי האויב נסה להוריד אנשי-צבא אל היבשה. ששים מלחים אנגלים ירדו בשלש סירות ועלו על היבשה לסביבות „קום קלעה“ ו„סד אלבחר“, תחת הגנת הספינות האנגליות. לקראתם יצא גדוד חזק של אנשי-צבא עותמנים תחת פקידת הקומנדן מחמד שאויש בן מצטפה ויתנפל עליהם כאריות ממש. עשרים אנגלים הרגו ואת יתרם הניסו בחזקה ובגבורה. מצדנו נהרגו ארבעה ונפצעו עשרה.

אחרי זה השליך הצי האנגלי אלף פצצה על „קום-קלעה“ והוריד עוד ארבע מאות אנשי-צבא אל היבשה. פתאום הגיחו גדודינו מתוך מארבס, יצאו מהמבצרים והסתערו על האנגלים בחימה שפוכה. שמונים אנגלים נהרגו ויתרם נבהלו כל-כך מפני ההסתערות הפתאמית הזאת עד שנסוגו תיכף אחורנית אל סירותיהם ועלו על אניות הצי. מצדנו נפלו במערכה זו שני חללים.

פעולות הצי הרוסי בים השחור.

קושטא (15 מרס). – (רשמי). שלשם, בשעה שהצי העותומני היה ממלא את תפקידו לרגל את חופי רוסיה בים השחור, הגיח פתאם הצי הרוסי ממחבואיו והשליך פצצות על נמלי כלימלי, זונקולדק, ורקלי וקוזלי.

פצצות הצי הרוסי החריבו את בית-החולים הצרפתי וחמשה-עשר משכנות בעיר זונקולדק והטביעו אניה יונית „תאקסנרה“ שמה, שעגנה בחוף לעיר זו. לעומת זה פתחו הבטריות שלנו אש חזקה נגד האניות הרוסיות והזיקו אנית-תרפידים אחת שנאלצה לצאת מן המערכה.

בעיר ארקלי הבעיר הצי הרוסי חמשים בתים וכנסיה אחת ברחוב היונים. סוכן האניות הרוסיות וראש פקידות בתי-המכס שבעיר זו נפצעו. אשה אחת ושנים מבניה הקטנים נהרגו, והם נתינים יונים. כמו כן הטביע הצי הרוסי אניה איטלקית ושמה „פריסה סג'ואנו“ וכן גם שתי האניות הרוסיות „ברהסיה“ ו„הקלי-אטה“ שנלקחו שבי על ידינו בראשית המלחמה. ההרעשה במקום הזה נמשכה מארבע עד שש שעות והתוצאה היתה שנפצעו מאנשי-הצבא ומהתושבים רק שבעה אנשים.


"החרות", שנה שביעית, מס' 141, 17 במרץ 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s