הנצחון בדרדנלים – 24 במרץ 1915

המלחמה בין תורקיה וממשלות ההסכמה.

(תלגרמים מאת הסוכנות הלאומית)

הרעשת הדרדנלים; הצי האנגלי בורח מפני יריות התורקים – האנגלים מודים בחשיבות ההגנה התורקית. – אותות-כבוד לשרי הממשלה; השלטן מכבד שר יהודי באות-כבוד של זהב.

קושטא (22 מרס). – סופר הסוכנות ב„ג'נאק-קלעה“ מודיע כי צי האויב השליך כדורי-תותח על מנורת החשמל ואח"כ התקרב אל החוף במטרת-רגול וגם בשביל לחפש אחרי תחתיות תורקיות ואולם תותחינו הכבדים ירו על הצי ואחרי שגרמו לו אבדות רבות אלצוהו לעזב את המבצרים ולהפליג למרחבי-הים.

– בהודעה הרשמית האנגלית מודה הממשלה הבריטית בערכה החשוב של הגנת הדרדנלים. לפי דברי העתונים הביע שר הכספים האנגלי את חות-דעתו שאין הצי צריך להרעיש את המעבר.

– הועד המרכזי של חברת „הסהר האדום“ כבד את חגאזי אחמד מוכתר פשה, חבר בסינט העותמני באות כבוד של זהב ואת חוסני פשה, סינטור, באות-כבוד של זהב.

הוד מלכותו השלטן כבד את בנו של הציר האמריקני בקושטא מר הנרי מורגנטוי, באות-כבוד של זהב בכלל פעולותיו לטובת „הסהר האדום“ העותמני.

[…]

צי מדינות ההסכמה בכניסה לדרדנלים, 1915. מקור: ויקישיתוף.

חדשות היום.

הנצחון בדרדנלים. – ביום הראשון נתפרסם בעירנו, לשמחת התושבים, התלגרם הזה:

„ביום החמישי במרט 831 התנפל צי האויב מורכב מספינות-מלחמה אנגליות וצרפתיות על ג'נאק-קלעה. צבאותינו הראו גבורה אמתית ויהדפו את התקפת האניות האויבות. בעת המערכה הזאת הטביעו חלוצינו העזמים בתותחיהם הכבדים ארבע אניות-שריון והחלק הגדול הנותר מן הצי נזוק נזק עצום.

לרגלי הנצחון הזה הובעה שמחה אמתית מצד תושבי עיר-המטרופולין וגם הוחלט שביום זה (5 מרט 1331) תערך תאורה יפה בעיר הקדושה ירושלם לכבוד יום הנצחון הזה מצד התושבים ומצד הצבא.“

כשנפוץ התלגרם הזה בעיר התקשטה עירנו בדגלים ונערכו הפגנות סואנות ובלילה ערכו תאורות יפות והתזמרת הצבאית נגנה ושעשעה את הקהל.

[…]


"החרות" שנה שביעית, מס' 147, 24 במרץ 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s