שמחת ירושלם על הנצחון בדרדנלים – 24 במרץ 1915

אוניית המערכה הבריטית "אירזיסטיבל" שוקעת למצולות בדרדנלים, 18 במרץ 1915. מקור: ויקישיתוף.

שמחת ירושלם על הנצחון בדרדנלים.

תהלוכת בתי-הספר.

כפי שהודענו אתמול, לבשה עירנו ביום הראשון צורה של חג והתקשטה בדגלים לרגלי בשורת-הנצחון שנתקבלה ונתפרסמה באפן רשמי בנוגע לטביעת איזה אניות-מלחמה אנגליות על-יד הדרדנלים. גם הצגות פטריוטיות נערכו ע"י המושלמים ובהן השתתפו ביחוד בתי-הספר הממשלתיים.

תהלוכת בתי-הספר הסתדרה בביה"ס „רוצ'ת אלמערף“. בראש התהלוכה נגנה התזמרת הצבאית ואחריה הלכו תלמידי בית-הספר הגבוה לעניני דת שנוסד מחדש ב„צלאחיה“, אחריהם תלמידי ביה"ס „רוצ'ת אלמוערף“ ואח"כ תלמידי ביה"ס „שלטניה“ עם תלבשתם הרשמית והיפה. התלמידים שרו שירים פטריוטיים במשך כל הזמן והתזמרת שעשעה את הקהל בנגינותיה היפות.

לכבודו של רושן ביי.

התהלוכה הזאת, שבה השתתפו גם הרבה יהודים, יצאה מבית-הספר „רוצ'ת אלמערף“ עברה את שער שכם והגיעה עד ה„מגזל“ אשר ב„נוטר דם דה פרנס“, מול השער החדש ושם עמדה לכבוד ראש ה„מגזל“ כבוד רושן ביי. השר החביב הזה יצא לקראת ההמון החוגג ויביע להם את ברכתו בנאום קצר אך פטריוטי וחם, שבו הגה את תקותו לנצחונה הגמור של המולדת העותמנית האהובה. רושן ביי אמר בין יתר דבריו כי הנצחון היפה שנחל חיל-המצב המגין על מבצרי הדרדנלים – צריך לעודד את רוחנו ולאמץ את לבנו והוא אות להתגשמות התקוה המפעמת בלב כל בני המולדת המאוחדים ומאוגדים יחד להגנת עניני ארצם. מחיאות-כפים סואנות לוו את דברי הנואם הנכבד והקהל הריע לכבוד הצבא.

נאומו של ה' דוד ילין.

בשם עדת היהודים נשא האדון דוד ילין, חבר המג'ליש עומימי בירושלם, נאום יפה בערבית צחה וברורה וכה היו דבריו:
(תרגום מערבית).

עותמנים בני מולדת!

מאויי אור הופיעו, וצפרי רן הריעו, ושמים וארץ רנה פצחו, ביום בו כל הלבבות שמחו.

אמנם כן, היום הזה מלא את לבות כל העותמנים שמחה וגילה, בבשורה המזהירה אשר הגיעתנו בפי התלגרם כי נוצחו אויבינו במיצר הדרדנילים ונטבעו אניותיהם. היום הזה הוא כאחד כוכבי הזהר בשמי הצלחתנו, והוא אחד הימים אשר עליהם אמר המשורר שמואל בן עדיה:

„וימינו נודעים בקרב אויבינו. / בציציות מתנוצצות ועקודים צִיֶנוּ.

מצב ארצנו האהובה היה כמצב האריה אשר הקיפוהו אויביו מסביב, והוא בזיקות אש מבטי עיניו יחרידם ויפיצם כלם. הידעתם מה הן העינים האלה המזרות זיקים ואש?

אלה הם המבצרים האיומים אשר עליהם יאמרו דברי המשורר הנזכר:

„אל קצבי ארץ שרשיהם ירדו / ואל רום כוכבים פֹּארוֹתֵיהֶם תעלינה.“

דוד ילין, 1912. מקור: ויקישיתוף.

ממשלה אשר לה מבצרים כפולה ואנשים כוזירנו הנעלה ומפקדנו הרם אחמד ג'מאל פשה לא תתיאש ולא ירפה לבה, כי אמנם לפי המרץ יהיו הפעלים ובערך הרצון הכביר יהיו הנצחונות והשגת התקוה. איש שהוא מאלה אשר עליהם אמר אותו המשורר: „שר אומר ועושה כאמרי הישרים.“

אין כל ספק, כי ינחל תמיד זר ההצלחה והנצחון.

ואתם בני הנעורים צעירי העתמנים – בני בתי-הספר – אל נא תשכחו כי תקוות כל ארץ היא בצעיריה, ובקדמתם תלויה גם קדמתה, זכרו נא, כי עיני הארץ נשואות אליכם ואל רגשותיכם הנאמנים למולדת, פתחו את הרגשות הנעלים האלה, שימו לבכם לקדמה, וגבורי ארצנו יהיו לכם – תמיד – למופת, או אז יהיה נצחוננו בטוח וארצנו חיה תחיה.

תחי הארץ, ויחי מושלנו המפאר!

יחי הצבא, ויחי מפקדו האמיץ!

הנאום הזה נתקבל ברעם של מחיאות כפים וקריאות נלהבות להצלחת הנשק העותמני ולהארכת ימי הוד מלכנו השלטן.

לפני הקונסוליות הידידות.

אח"כ עשתה התהלוכה את דרכה הלאה ותעבור את רחוב יפו ותגיע עד מקום הקונסוליה הגרמנית, ושם לפני הקונסוליה ערכה הפגנה סואנת. כבוד הגנרל-קונסול פון שמידט קדם את  פני התהלוכה הפטריוטית הזאת בברכה ובאחול לנצחון גמור של הצבאות המאוחדים של תורקיה, גרמניה ואוסתריה. אחד מנכבדי הערבים נשא נאום יפה שבו הריע לכבודה של גרמניה ולהצלחת הנשק הגרמני והאוסתרי. משם הלכה התהלוכה אל הקונסוליה האוסתרית. אך בהיות כי כבוד הקונסול לא היה שם באותה שעה, עשתה התהלוכה את דרכה הלאה ותגיע עד ארמון העיריה. גם שם נשאו נאומים חמים. התזמורת נגנה את „המהלכה“ הלאומית והמון עם הריע תרועות ששון ואחרי שעבר את שערי יפו נתפזר ההמון בשמחה.

התאורה בלילה.

בערב נערכו תאורות יפות בכל המקומות הרשמיים. אנשי הצבא יצאו ברחובות העיר בכנופיות כנופיות ושרו שירים פטריוטיים. בארמון הממשלה נגנה התזמרת הצבאית והחגיגה הלאומית הזאת נמשכה עד שעה מאוחרת בלילה.


"החרות", שנה שביעית, מס' 147, 24 במרץ 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s