אניות-המכולת האמריקניות – 9 באפריל 1915

USS Vulcan, מוֹבֶלֶת הפחם של הצי האמריקני, נובמבר 1911. מקור: ויקישיתוף.

אניות-המכולת האמריקניות.

העתון הניו-יורקי „דער טאג“, אחרי הביאו באחד מגליונותיו את תמונת האניה האמריקנית המביאה את המכלת בשביל יהודי א"י, הוא אומר:

„הידיעה, כי הממשלה האמריקנית נאותה לתת אחת מאניות המלחמה שלה, שבה תובל המכלת שנתאספה ע"י ועד העזרה היהודי-האמריקני בשביל היהודים האומללים אשר בפלשתינה, עוררה שמחה ושביעת רצון רבה בין יהודי ניו-יורק. נראה, כי רוב יהודי ניו יורק לא ידעו כל עיקר, עד כמה קשה היה להשיג את אנית המלחמה לצרך הנ"ל.

ה' דוד ברסלר, המזכיר של ועד העזרה הנ"ל, הצהיר, כי הטובה שעשתה הממשלה האמריקנית בתתה את האניה להובלת צרכי המזון, דומה כאלו נתנה הממשלה להועד סיוע כספי של 60 אלף דולר, כי הוצאות הובלת המכלת מאמריקה לפלשתינה עולות לפחות לסכום הזה.

ה„בולקן“, שם אנית המלחמה האמריקנית המובילה את המכלת, תשא בתוכה 900 טון של צרכי מזון, שהם מיליון ושמונה מאות אלף ליטראות רוסיות. המספרים האלה מראים אל נכון כי ה„חבילה“ של צרכי מזון, שהועד היהודי-האמריקני בסיועה של הממשלה האמריקנית שולח בשביל יהודי פלשתינה, היא בעלת ערך ותועלת גמורים“.

אחרי זה מביא העתון הנ"ל קטעים מחוות-דעותיהם של גדולי יהודי אמריקה בנוגע למעשה היפה של הממשלה האמריקנית. מר מוריס ורטהים, חתנו של הציר האמריקני בקושטא, שהוליך באניה „טינסי“ את קופת העזרה האמריקנית בשביל יהודי א"י, אמר בין יתר דבריו:

„שמח אני מאד, שהממשלה האמריקנית נאותה להוביל באחת מאניות המלחמה שלה את המכלת בשביל יהודי פלשתינה. 900 הטון של צרכי המזון, שהאניה „בולקן“ תביא לפלשתינה, יקילו בודאי את יסוריהם של הנצרכים והזקוקים לעזרה. סיוע זה איננו רק של הכרת תודה אלא גם הכרחי. כל אלה שעמלו  והתעסקו להשיג מהממשלה האמריקנית את הסכמתה לכך, ראוים באמת לתהלה ולתודה מאת כל היהודים“.

ה' לוין-אפשטיין אמר:

„כל יהודי היודע ומבין עד כמה דרושה עכשיו עזרה ליהודי פלשתינה, הוא הוא ידע ג"כ להעריך את גדל המעשה של הממשלה האמריקנית בהובילה את צרכי-המזון הדרושים בשביל היהודים הנצרכים בא"י. מובן ג"כ, שכל העסקנים שהקדישו עמלם לטובת הדבר הזה, עשו בשביל יהודי א"י מעשה רב-הערך“.

באותו הגליון מביא העתון הנ"ל את הידיעה, כי מלבד המכלת הידועה שתביא אנית-המלחמה האמריקנית, שלח הועד הציוני הזמני אשר בניו-יורק באניה מיוחדת כמות גדולה של מצות ותפוחי אדמה בשביל יהודי ירושלם.

הועד בא לידי החלטה זו אחרי קבלו מאת הקונסול האמריקני הירושלמי תלגרם שבו נאמר, כי אם יהודי ירושלם לא יקבלו לפסח מצה או לפחות תפוחי-אדמה מאמריקה, רבים מהם יהיו צפויים לרעב ממש בפסח הבא.


"החרות", שנה שביעית, מס' 154, 9 באפריל 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s