עוד פרטים ע"ד הרעשת הדרדנלים – 28 במרץ 1915

המלחמה בין תורקיה וממשלות ההסכמה.

עוד פרטים ע"ד הרעשת הדרדנילים.

סוכנות „מלת“ מוסרת עוד פרטים ע"ד הרעשת הדרדנלים בשבוע האחרון:

שלש סירות גדולות מלאות מלחים אנגלים למאות ותחת הגנת חמש אניות-שריון ושבעה תרפידים, התקרבו אל חופי „סד אלבחר“ ו„קום-קלעה“ להוריד צבא אל היבשה. האנגלים חשבו כי המבצרים נכנעו מפני שלא ירו אף יריה אחת. פתאם הגיח גדוד תורקי חזק מתוך המבצרים ויסתער על האויב, בראשות שאויש אחד, מוצטפה אונלו מחמד שמו. הגדוד הזה נלחם בכידונים ויהרוג עשרים איש. מחמד שאויש נפצע בראשו ובחזהו. אך הוא לא התיאש. הוא אמץ את לב גדודו, זחל בארץ כשהוא פצוע והתקדם לקראת האויב. הוא היה מתבוסס בדמו וידו היתה עסוקה בפעולת מלחמה. וכשתשו כחותיו ולא יכול עוד לירות באקדחו, התחיל לרגום את האויב באבנים. בתגרה זו נהרגו מצד התורקים ארבעה ונפצעו עשרה. אניות האויב התמידו להרעיש את המבצרים. אלף פצצות השליכו, אך בלי הצלחה. בינתים ירדו עוד ארבע מאות חילים אנגלי לחזק את כחות חבריהם. התורקים הסתערו עליהם עוד הפעם באמץ-לב נפלא ויפזרום לכל רוח, למרות זה שתותחי האניות האנגליות-הצרפתיות המטירו מטר-אש על עמדות התורקים. סוף סוף אלצו הבטריות התורקיות את אניות האויב לעזב את מקום המערכה ולהתרחק מחופי „ג'נאק-קלעה“.

הרעשת פפאסליק.

תלגרם אחרון מקושטא מודיע כי לפני ימים אחדים הרעישה אנית-מרוץ אנגלית א העיר פאסליק אשר באזיה-הקטנה. האניה הרעישה את הגגות הנמצאות מסביב לעיר זו, אך לא גרמה שום נזק. אחרי כן רגלה האניה את חוף אידרמיד והלכה לה.

את איטליה בקשו להשתתף בהרעשה.

לפי העתון „צייט“ מוינה, נפוצה שמועה כי הימיה האנגלית-הצרפתית פנתה להימיה האיטלקית בהצעה שתבא להשתתף את האסכדרה האנגלית-הצרפתית בהרעשת הדרדנלים, אך זו האחרונה השיבה את פני ממשלות-ההסכמה ריקם.

עוד טרם באה שעת השמחה – אומר ה„תימס“.

ה„תימס“ הלונדוני הקדיש מאמר ראשי בדבר המלחמה במזרח ובו הוא מתמרמר נגד שמחת העם לרגלי הרעשת הדרדנלים.

„אחרי שבעה חדשים של מלחמה – אומר הוא – צריכה היתה האומה האנגלית לדעת כי הנצחונות הקלים הם ג"כ קלי-ערך במלחמה הענקית הזאת. עוד טרם הגיעה שעת הגיל והשמחה, כל זמן שלא בא איזה שנוי לטובה בחזית אשר בפלנדר ובצרפת.

ה„תימס“ מסים באמרו כי המלחמות הפנימיות הן הרבה יותר מסוכנות ממה ששערו מראש. צריך, אומר הוא, להסיר את הנגע מקרבנו, להזדין בסבלנות, להיות רצינים גם ברגע של נצחון, קטון או גדול, ולקוות לתוצאות.

[…]

אוניית המערכה הצרפתית Henry IV בדרדנלים, 1915. מקור: ויקישיתוף.

תלגרמים אחרונים.

(מאת הסוכנות העתמנית הכללית).

קושטא. (23 מרס). – סופרנו מרומא מודיענו כי ממשלת צרפת מודה בהודעתה הרשמית באבדות שהיו לממשלות ההסכמה בדרדנלים. ורק ברצותה להפחית את חשיבות הנצחון העותמני, היא אומרת כי האבדות באו לרגלי התפוצצות של מוקשים במעבר. ואולם בדבריה יש הודאה בגבורת גדודינו וערך יריותינו.

– וזרת הימיה הצרפתית מודיעה כי צי ממשלות ההסכמה סבל מפני האש החזקה והתקיפה של התורקים, ומה שרכש הצי במלחמתו עלה לו באבדות יותר גדולות מצדו.

– האניה „בודין“ ושתי אניות שריון טבעו, והאניה „הנרי ד'“ העומדת בחופי סוריה תבא למלאות את מקום ה„בודין“.

[…]


"החרות", שנה שביעית, מס' 150, 28 במרץ 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s