ההתקפה האחרונה נגד הדרדנלים – 21 באפריל 1915

נחיתת חיילי אנז"ק בגליפולי, 25 באפריל 1915. ציור מאת Charles Dixon. מקור: ויקישיתוף.

ההתקפה האחרונה נגד הדרדנלים.

סופרו של ה„לוקל אנצייגר“ מוסר את הפרטים הבאים לקמן ע"ד ההתקפה האחרונה שעשה הצי המשותף האנגלי-הצרפתי נגד מבצרי הדרדנלים.

האויב הרעיש ממרחק קטן את המבצרים החיצונים של „קום קלעה“ ו„סד אלבחר“. שמנה או עשר ספינות מלחמה השליכו מן הבקר עד הערב אלף כדורי תותח ופצצות. מבצרי „יינישהיר“ ו„קום קלעה“ היו במשך כל יום ההרעשה מוקפים להבות אש ותמרות עשן. אבל חיל הרגלי התורקי לא זז ולא נע ממקומו ויעמד על ההגנה בחרף נפש ממש.

תחת הגנת התותחים ומקלעי הספינות נסה האויב להוריד צבא אל היבשה. חיל הרגלי התורקי תקף את החיילים האנגלים ביריות אקדח ובכדורי תותח, ולא נתן להם לרדת אל היבשה. אחרי זה ירדו מהספינות עוד ארבע מאות מלחים ונסו להתקדם הלאה. פתאם נפתחה אש חזקה ונוראה מצד תותחי המבצרים, והאויבים הוכרחו לשוב אל אניותיהם באבדן שמונים איש הרוגים. התורקים ראו איך האנגלים היו משליכים את פגרי ההרוגים הימה.

ב„סד אלבחר“ הוריד האויב ששים אנשי-צבא, אך המפקד התורקי מחמד אפנדי גרש אותם במלחמת כידונים.

בעת המערכה הזאת נפלו מהתורקים רק ששה הרוגים וחמשה ושלשים פצועים. המבצר „קום קלעה“ וכל גדות המעבר עומדים בידי הצבא התורקי.

אחרי יום חדשו האנגלים את התקפותיהם והתחילו להרעיש את המבצר „מג'ידיה“. מטר של כדורי תותח ופצצות המטירו על המבצר הזה. המבצר „חמידיה“ העומד מנגד ירה מתותחיו הכבדים יריות חזקות מאד. ספינה אחת הוכרחה לצאת משורת המערכה. החיילים התורקים הריעו תרועות ששון בראותם את הנסיגה הזאת.

צי האויב המטיר שוב כדורי תותח, שעבים הוא 55 סנטימטר, על המבצר „חמידיה“. התבקעות הפצצות הרעישה את בתי „ג'נאק-קלעה“ כרעידת אדמה חזקה. הכדורים שהיו נופלים המימה הרימו גלים גדולים ששטפו את שפת הים הקרובה.

אחרי הרעשה חזקה שארכה ארבע שעות רצופות יצא הצי המשותף מתוך המעבר. המבצר „חמידיה“ לא סבל שום נזק, ורק משכן צבא בודד נהרס. שברי פצצות מפוזרים בכל מקום.

ההתקפה האחרונה עלתה לצי האויב בקרבנות עצומים. ספינות אחדות נשחתו והוכרחו לצאת משורת המערכה והפליגו ישר לאיי הים האגאי בשביל לתקן את המעוות וגם יתר הספינות נאלצו להפסיק את ההרעשה.

עכשו שורר שקט גמור בסביבות הדרדנלים ולא ידוע אם יחדש הצי המשותף את התקפותיו נגד המעבר הזה.


"החרות", שנה שביעית, מס' 164, 21 באפריל 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספריה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s