"הכרעת הדרדנלים היא כמעט בלתי אפשרית" – 26 באפריל 1915

על התקפת הדרדנלים.

מאתונה מודיעים ל„ניי פריי פרסה“ כי לרגלי מועצה שהיתה מצד האמירלים מפקדי הצי האנגלי-הצרפתי והגנרל דה אמאד, החלט לדחות את פעולות-ההתקפה נגד המעבר.

ההחלטה הזאת נתקבלה, לפי הידיעות שהגיעו מלמנוס ומאתונה לה„ניי פריי פרסה“, מפני הטעמים והנמוקים האלה:

א) ממשלת צרפת ובריטניה הגדולה לא יכלו לרכז כחות צבא יותר משלשים אלף איש בשביל לרדת אל היבשה, ולכן קשה לגשם את השאיפה הזאת בכחות כ"כ מועטים.

ב) האיים שכבש צי האויב בים האגאי במטרה לרכז שם בסיס ימי, לא יוכלו להביא לו תועלת מרוובה, מפני חסר דירות ומשכנות ומפני קושי ההספקה, וגם בעד המחנה של שלשים אלף איש אין מקום מספיק

חלק מהגדודים שנשלחו להאיים נחלו, מפני שקשה היה להם לסבול את תלאות הנסיעה. ובכדי שלא תתפשטנה מחלות מדבקות החליטו לשלח את הגדודים האלה מצרימה. גם הגנרל דה אמאד נסע למצרים עם חברי מועצת המלחמה שלו, ושלש אניות משא הפליגו יחד לאלכסנדריה. באיים השאירו כחות צבא מועטים מאד.

* * *

ה„דיילי כרוניכל“ קבל מטנדוס ידיעה כי שביתת פעולת ההתקפה נגד הדרדנלים תמשך עוד שבועות אחדים ואחרי כן יתחיל האויב לתקף את המעבר התקפה מכרעת.

* * *

סופרו המיוחד של ה„טורן“ בסלוניקו כותב לעתון זה את השורות הבאות:

האנגלים והצרפתים לא הורידו לחוף לימנוס כי אם מחמשה עד ששת אלפים איש. יותר מחמשה עשר אלף אנשי צבא נמצאים עדין באניות המשא. האויב פוגש הרבה מכשולים ומעצורים על דרכו ביחוד בענין הספקת המזון. ביחוד מורגש אצלם חסרון במים. הנסיון לחפור בורות מלאכותיים לא נתן שום תוצאה טובה. אומרים כי הצבאות המאוחדים ישיגו להם מים מסלוניקו“.

* * *

המרכיז פלביציני, צי אוסתריה-אונגריה בקושטא, הצהיר לסופרו של ה„פסטר הרלפ“ כדברים האלה:

„הכרעת הדרדנלים היא כמעט בלתי-אפשרית. פעולה זו תוכל להמשך עד גמר המלחמה“.

* * *

השר הנרי מורגנתוי, ציר ארצות הברית בקושטא, מאכד, כי:

„הצבא העותמני המגין על הדרדנלים מזוין היטב ומעמד רוחו הוא מרומם. גם מפקד המבצרים ג'ואד פשה, הוא אופיצר מצוין ובר סמכא. כל הבטריות התורקיות שבתוך המבצרים לא נוגעו עדיין. אף מבצר לא נזוק ע"י הרעשת הצי המשותף“.

* * *

ה„טגבלאט“ כותב כי שאיפות אנגליה בנוגע לשאלת הדרדנלים הן סכנה לארופה כלה. הוא חושב כי אי הצלחת ההתקפה נגד הדרדנלים היא התחלת ירידתה של אנגליה מוך נקודת מבט מדינית.


"החרות", שנה שביעית,מס' 168, 26 באפריל 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s