פעולות התרפיד התורקי „תמור חסאר“ – 9 במאי 1915

בים האגאי.

פעולות התרפיד התורקי „תמור חסאר“.

סוכנות „מלת“ מודיעה כי התרפיד התורקי „תמור חסאר“ תקף לפני שבועיים בהצלחה גדולה את אנית המשא האנגלית „מניטו“ במימי הים האגאי. לפי הודאת האמיריה האנגלית נטבעו מאה מלחים אנגלים. התרפיד „תמור חסאר“ נרדף מצד אניות-מרוץ ונגד-תרפידים אנגלים עד האי שיאו, ולבסוף כשראו מלחי התרפיד שידם קצרה להחלץ מן המיצר, נפצו את התרפיד בדינמיט והם עלו על האי שיאו ונתקבלו שם בהתלהבות גדולה מצד תושבי האי. אנית-המרוץ האנגלית שרדפה אחרי „תמור חסאר“ שלחה סירה אחת לקחת את התרפיד התורקי, אך ההתפוצצות הגדולה שהיתה בתרפיד, בשעה שהתקרבו ספינות האויב, שברה את התרפיד לרסיסים ופגעה במלחי הספינות האויבות. חמשה מלחים אנגלים נהרגו על-ידי ההתפוצצות הזאת.

ההודעה האנגלית הרשמית השניה אומרת כי בעת שרדפו האניות האנגליות אחרי „תמור חסאר“ נשלחו גם סירות רבות לעכב בעד פעולת התרפיד התורקי. אך הסירות לא יכלו לעשות כלום. אחדות מהן נטבעו ואחרות נהפכו בשעה שהורדו מן האניות הימה. לרגלי זה נטבעו עוד ארבעה ועשרים חיילים. שבעה ועשרים מלחים נאבדו.

בהודעה הראשונה נאמר שהאניה האנגלית „מניטו“ לא סבלה כל נזק, ובשניה נאמר שלא נתקבלה שום ידיעה אדות הספינה הזאת. שתי הידיעות הללו סותרות אחת את השניה וזה מראה שהאניה „מניטו“ נטבעה בודי ע"י התרפיד התורקי „תמור חסאר“.


"החרות", שנה שביעית, מס' 179, 9 במאי 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

SS Manitou, Red Star Line – מובלת חיילים (נושאת גייסות) בריטית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s