פעולת האניות הרוסיות לגדירת מוקשים – 8 באפריל 1915

המלחמה.

(טלגרמות מאת הסוכנות הפטרוגראדית).

[…]

פעולת האניות הרוסיות לגדירת המוקשים ליד הבוספורוס.

פטרוגראד. מראשית התחלת המלחמה נגד טורקיה נפל בגורלן של אניות הצי של הים השחור לגדירת מוקשים תפקיד קשה ומסוכן: להציב ולהחזיק משוכת מוקשים ליד המבוא הצפוני אל מפרץ הבוספורוס. תכליתה של גדירה זו היתה: מצד אחד – להכביד על שיט אניות המלחמה של האויב בגליל הבוספורוס, ומצד שני – לגרום היזק לאויב באניותיו ע"י התפוצצותן של אותן האניות, אשר תזלזלנה בתחבולות הזהירות הנחוצות והמסובבות בעברן במקומות שבהם טמונים המוקשים.

אחרי אשר הצליחו לגדור בתחלה את הדרך ליד עצם הכניסה אל הבוספורוס ובחדשן אחר כך את פעולתן בכל פעם שהאויב משה והכחיד את המוקשים הראשונים או שנודעו לו קוי המוקשים, – נהלו האניות שלנו בלי רפיון ובקשי עורף את העבודה שנמסרה להן, ותוצאות העבודה הזאת היו טובות ומזהירות.

כבר ביום 23 נובמבר לשנת 1914 נתקלה אנית-המרוץ „חמידיה“ בשעת כניסתה אל הבוספורוס, במוקש נוקבה נקב גדול ואחרי אשר חדרה בה כמות גדולה של מים הובאה לתיקון אל „קרן הזהב“.

ימים אחדים אחרי כן התפוצצה ואבדה באותו המקום האניה התותחנית הטורקית מן הטיפוס החדש „איסארייס“, שהכילה 420 טונות.

ספינת התותחים העות'מאנית İsa Reis עוגנת בסאות'המפטון, יולי 1914. מקור: ויקישיתוף.

ביום 20 דצמבר התפוצצה במרחק עשרה מילין מבית-המכס הצפוני אנית-טראנספורט טורקית גדולה, ומחמת מוקש אחר טבעה במקום זה אנית-קיטור קטנה שצפה ליד החוף.

ביום 13 דצמבר פגעה במקום גדר המוקשים הגדולה שבאניות הגרמניות-הטורקיות, אנית-המרוץ „געבען“, שננקבה במרחק עשרה מילין מן הבוספורוס.

ביום 8 יאנואר אבדה התותחנית הטורקית מכלל ה„רייסים“. באותו זמן בקירוב הובאה אל „קרן הזהב“ בחבלים עוד תותחנית אחת, אשר נתקלה לפני זה במוקש.

ביום 2 פברואר טבעה אחת התותחניות הטורקיות הישנות. כעבור ימים אחדים טבעה בבוספורוס אנית-מוקשים, בהתפוצצה מחמת מוקש. באותו זמן נתפוצצו מחמת מוקשים עוד שתי אניות-מוקשים של האויב ליד עצם המבוא אל הבוספורוס.


"הצפירה", שנה ארבעים ואחת, מס' 68, 8 באפריל 1915, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s