על אובדן אנית השריון הבריטית „גולית“ – 20 במאי 1915

על אבדן „גלית“.

כגלית הפלשתי הענקי שנפל שדוד ארצה לרגלי הנער הקטן דוד, כן גם אנית-השריון האנגלית הגדולה „גלית“ נכשלה לרגלי התרפיד התורקי הקטן „מעוונת מליה“ ותלל בתהומות-ים על-יד הדרדנלים.

לפי התלגרמים הרשמיים שקבלנו בשבוע זה מאת המשרד הצבאי העותמני העליון, היה משקל אנית-השריון האנגלית הזאת שלשה עשר אלף ומאה וששים טון. מספר מלחיה עולה, כנראה, לחמש מאות איש. אנית־השריון „גלית“ היתה מטפוס הדרדנוט האנגלי „אפריקה אוף אסט“, שטבעה לפני זמן מה ע"י התחתיות הגרמניות.

אה"מ „גולית“ במלחמת העולם הראשונה. מקור: ויקישיתוף.

התרפיד התורקי שהטביע את „גלית“ היה עומד תחת פקודת הקפיטן התורקי אחמד ביי. האופיצר הזה הראה בינה יתרה, חריצות והצטינות מבחינה תכסיסית. התרפיד „מעוונת מליה“ השליך את כדורי-המות שלו על האניה „גלית“ משלשת עבריה, עד שהושחתה וטבעה מיד, מבלי שתהא שום יכולת להציל את מלחיה ופקידיה.

לפי תלגרם אלחוטי שהגיע להמשרד הצבאי העותמני בעירנו, הצהיר וזיר־הימיה האנגלי מר טשורטשל שאבדת „גלית“ היא גדולה בשביל הימיה האנגלית. הוא הודה לפני בית־המורשים הבריטי בהצטינותו של התרפיד התורקי „מעוונת מליה“ שהכריע את אנית-השריון הענקית הנ"ל באפן כ"כ מהיר עד שלא נתן לה היכלת להתרחק ולהנצל מן הסכנה.

החילים שהיו ב„מעוונת מליה“ הראו כמפקדם הגבור אחמד ביי גבורה אמתית ופעולתם הנפלאה תשאר לזכרון טוב בדברי ימי הימיה העותמנית.


"החרות", שנה שביעית, מס' 188, 20 במאי 1915, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s