על הטבעת „ויליאם פרי“ ו„לוזיטניה“ – 20 במאי 1915

אמריקה וגרמניה.

לפני שבועות אחדים הטביעה אנית־המרוץ-העוזרת הגרמנית „פרינץ איטל פרידריך“ את אנית-המפרשים האמריקנית „ויליאם פרי“.

לרגלי זה מסר ציר ארצות-הברית שבברלין למזכיר־הממלכה בוזרת-החצון הגרמנית תזכיר מיוחד, שבו דרש, עפ"י פקודת ממשלת אמריקה, לפרע סכום של 227,095 דולר, בעד מחיר אנית המפרשים הנ"ל, שבעליה הם נתינים אמריקנים, ושהיתה טעונה חטים. הציר דרש ג"כ שישלמו לבעלי-האניה את תשלומי-הנזק וגם פצוי הגון.

בתשובה על התזכיר הזה השיב מזכיר-הממלכה הגרמני שאנית-המרוץ „פרינץ איטל פרידריך“ לא עשתה מעשה היוצא מגדר חקי-המלחמה. האניה האמריקנית „ויליאם פרי“ היתה משוטטת בחופי אנגליה ותמכה בכחות-הים הבריטים. החטה שהיתה באניה נחשבה כסחורת-מלחמה אסורה ולכן היתה הרשות ביד מפקד האניה הגרמנית לחשב את אנית־המפרשים האמריקנית כאניה אויבת. האניה „פרינץ איטל פרידריך“ הכרחה ג"כ להטביע את האניה האמריקנית, מפני שאי אפשר היה לה להוביל אותה לחוף גרמני. מזכיר-הממלכה הנ"ל מוסיף שהממשלה הגרמנית תעשה מחקרה מיוחדה לברר אם החטה שנשלחה ע"י האניה האמריקנית נועדה לאנגליה עצמה או למדינה ניוטרלית אחרת ואז יקבלו בעלי העניה הנטבעת פצוי ותשלומי-נזק.

 תשובת אמריקה ע"ז עוד לא נתקבלה.

* * *

טביעת "לוזיטניה". ציור. המקור: ויקישיתוף

לפי ידיעה תלגרפית שהגיעה בשבוע זה מאת הסוכנות העותמנית הכללית, הטביעה תחתית גרמנית את האניה האמריקנית „לוזיטניה“. אומרים כי ממשלת אמריקה הגישה מחאה נמרצה לפני הוזרה הגרמנית נגד המעשה הזה. ואולם, לפי סוכנות „וולף“, השיבה גרמניה על המחאה הזאת תשובה נמרצה, שבה בררה באותות ובמופתים חותכים כי האניה האמריקנית הנ"ל הובילה כלי-נשק וסחורות אסורות לממשלה לוחמת. מה שהוא נגד חוקי הניוטרליות שבה מחזיקה ממשלת ארצות-הברית.

הערה – האניה „לוזיטניה“ של החברה האמריקנית „קונרד ליניה“, היא בעלת 31,550 טון, ומהירותה – 52 קשרים. בתוכה היו 5400 תיבות מלאות כלי־נשק וכמות גדולה של חמרי־מלחמה אסורים. מספר אנשי האניה הזאת הוא 2160; מהם נצולו רק 605 נפשות. 45 חללים המישו מתוך המים.


"החרות", שנה שביעית, מס' 88, 20 במאי 1915, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s