פעולת הצי האוסתרי מתחילה – הרצאה תלגרפית רשמית – 13 ביוני 1915

פעולת הצי האוסתרי מתחילה.

הרעשת החופים האיטלקים מויניציה עד ברלטה.

ממקום גבוה קבלנו את ההרצאה התלגרפית הרשמית ע"ד פעולת הצי האוסתרי-האונגרי ביום העשרים וארבעה לחדש שעבר (מאי)

ההרצאה אומרת:

„היום, לפני עלות השחר, התחיל הצי שלנו בפעולות מוצלחות נגד חופי איטליה, דרך וניציה.

אוירון-ים אחד משלנו השליך ארבע־עשרה פצצה על העיר ויניציה והבעיר את אוצר-הנשק וגם הזיק נגד־תרפיד איטלקי אחד. אותו אוירון השליך פצצות גם על מחסן-השמן וחוף האי לידו (Lido – על־יד וניציה).

נגד-התרפיד האוסתרי „שרפ'שוץ“ חדר לתוך התעלה הצרה פורטו־קורסיני והתקדם הלאה עד שנמצא פתאם בקרבת חפירת-הגנה אחת שנכבשה לגמרה ע"י האיטלקים. הוא תקף את האחרונים באפן מפתיע. הרבה מהם נפלו שדודים. אך בו-ברגע, פתחו הבטריות האיטלקיות שעל החוף אש חזקה נגד אנית־המרוץ האוסתרית „נברה“ ונגד תרפידנו מספר 80 שעמדו על-יד התעלה. התרפיד הזה נפגע בכדורי האויב שפצעו איש אחד ממלחיו. אנית-המרוץ „נברה“ הוסיפה להמטיר אש על עמדות האויב כדי להציל את התרפיד ונגד־התרפיד שלנו ממעמדם הקשה. האניה „נברה“ קלקלה את חפירת-ההגנה והרסה משכן-צבא אחד, אך היא נפגעה בהרבה כדורים. מפקד ה„נברה“, פרסיך, וארבעה אנשים אחרים נפצעו פצעים קלים, אבל אבדות האויב היו פי עשר ואולי פי עשרים מאבדותינו אנו.

נגד-התרפיד „שרפשוץ“ נכנס בשלום. אך התרפיד 80 הגיע לפולה כשהוא נזוק.

אנית-השריון האוסתרית „גיורג הקדוש“ הרעישה ברימיני (Rimini – בגליל פירלי, בצפון איטליה) את תחנת מסה"ב ואת הגשר.

המשחתת (נגד-תרפיד) האוסטרו-הונגרית "Scharfschütze", יולי 1915. מקור: ויקישיתוף.

אנית-השריון האוסתרית „גריגיי“ [?] הרעישה בסיניגליה (Sinigaglia – בגליל אנקונה, על חופי הים האדריאטי), את גשר מסלת-הברזל, את מחסן המים ומחסני החוף, בנין התחנה של מסלת-הברזל ורכבת אחת. התחנה, רכבת אחת ובית אחד סמוך למקום הזה נחרבו ע"י הבערה שפרצה לרגלי ההרעשה.

באנקונה הרעישו האניות הכי־גדולות של הצי האוסתרי את המבצרים העתיקים, את מחנות הפרשים וחיל-הנשק הכבד, את התחנה, את אוצר-הנפט, ואת התחנה התלגרפית האלחוטית. השרפות שפרצו ע"י הכדורים גרמו היזק עצום. שתי אניות שעגנו על־יד החוף טבעו במצולות־ים. אניה חדשה שהיו צריכים להורידה הימה הושחתה. רק בטריה איטלקית אחת ומקלעים אחדים ירו בחזקה על שני נגד־התרפידים שלנו. במבצר החדיש „אלפרדו סביו“ עמדו חיילים איטלקים ליד כלי־נשקם. אבל הם גורשו ע"י אש המקלעים והאוירונים האוסתרים ולא שבו עוד.

האוירונים האלה השליכו ג"כ 30 פצצה על מחסן-האוירונים בקיברי (Chiavari – בגליל גינובה, חוף בים-התיכון).

האוירון האיטלקי „סיטה די פררה“ השליך פצצות רבות, מבלי שום תוצאה, על אנית-השריון „זריניי“ ונסה לתקף את הצי האוסתרי, אך הוא נמלט מיד כשהתקרבו אוירונינו. האוירון האיטלקי הזה או אולי אחר הופיע אחר חצות הלילה בין פולה ואנקונה והוא רצה בודי לבא לפולה ולהרעישה. ואולם, כאשר התחילו שתים מאניותינו לפתוח אש נגדו, נרתע ונעלם בצד צפון-מזרח.

גשר מסה"ב שעל פוטנצה (Potenza) הורעש והוזק ע"י האניה האוסתרית „רדצקי“.

ה„אמירל שופין“, בעזרת ארבעה נגד-תרפידים אוסתרים, הרעיש את גשר מסה"ב שעל סינרקה (Sinarca) וכן את תחנת מסה"ב, את מחסן-המים ועוד בקמפו-מרינו (Kampo-Marino). האניה ההיא הרעישה גם את משרד התלגרף-האוירי שבטרמיטי (Tremiti) והזיקה משרד כזה בטורה דה מילטה (Torre de Milete).

האניה „הליגולנד“ בלוית שלשה נגד-תרפידים הרעישה את וייסטה (Vieste) ואת מנפרדוניה (Manfredonia) ופגשה בשני נגד־תרפידים איטלקים על-יד ברלטה (Barletta – חוף חשוב בים האדריאטי, בגליל ברי) ותקחם בשבי. אחד משני נגד-התרפידים האיטלקים האלה הצליח אח"כ להמלט, אבל נגד-התרפיד השני „טורבינו“ הובל ע"י נגד-תרפידינו „קספל“ ו„טטרה“ לחוף פלנוזה. בינתים התחיל „טורבינו“ להטבע, כי בערה גדולה פרצה בו, מפני הכדורים שנפלו באוצר־הנשק שלו. בעזרת נגד-התרפיד „לוקה“ הצילו 35 איש, ביניהם: המפקד, האופיצרים והמהנדסים, שנפלו שבי בידינו. עבודת ההצלה הופרעה באמצע ע"י ביאת שתי אניות-מלחמה איטלקיות מטפוס „ויקטור עמנואל“ ואנית-מרוץ עוזרת אחת, שעמדו במרחק 9000 מתר. מערכה ימית חזקה פרצה תיכף משני הצדדים. נגד־תרפידנו „קספל“ נפגע בכדור אחד שפצע שני אנשים פצעים קשים ושנים אחרים פצעים קלים. האניה „הליגולנד“ ונגד־תרפידים האוסתרים ענו גם הם באש חזקה ובהצלחה. אח"כ נמצאו אניותינו רחוקות ממקום היריה. הצי האוסתרי לא סבל שום היזק אחר, חוץ ממה שנזכר לעיל“.

אוניות הצי האוסטרו-הונגרי במעגן הפתוח בפולה, קרואטיה, 1915. מקור: ויקישיתוף.

* * *

העתונים האיטלקים מודיעים כי הנזק שהסבה התקפת האסכדרה האוסתרית באנקונה וברימיני הוא עצום. 200 איש נהרגו. תחנת מסה"ב באנקונה נהרסה. רכבת אחת נתקלקלה.

רימיני הורעשה ע"י האניות היותר גדולות.

אוירונים רבים השליכו פצצות על וניציה. אחרי יומים הרעישו שני אוירונים את אוצר-הצבא המקומי. אוירון אחד נפל, ובו היה מיור אוסתרי שנפצע בירכו והובל לבית-החולים. אוירון אחר נמלט. אחרי שתי שעות הופיע אוירון שלישי והשליך פצצות רבות.

* * *

הנצחון הגדול שנחל הצי האוסתרי-האונגרי במזרח איטליה הסב שמחה גדולה לתושבי אוסתריה וגרמניה ובכל מקום הרבו בשמחות ובחגיגות לאומיות.


"החרות", שנה שביעית, מס' 208, 13 ביוני 1915, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s