חנוכת האניה העברית „החלוץ“ – 19 בדצמבר 1919

כַּתָּבוֹת

יפוֹ

[…]

אניה עברית פרטית. הגיעה לחופנו אניה קטנה בת 100 טון של מר ליפשיץ וש'. האניה מהלכת בין יפו לאלכסנדריה ומשמשת לנוסעים ולמשא.

[…]


"הארץ", שנה שנייה, מס' 144, 17 בדצמבר 1919, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

* * *

ספינת המשא "החלוץ" בחוף חיפה. 1920 לערך. המקור: אתר עמותת ידידי המוזיאון הימי הלאומי חיפה (שימוש הוגן).

יפו יום־יום

(מאת כתבנו המיוחד)

[…]

חנוכת האניה העברית „החלוץ“.

כידוע נוסדה לפני חדשים אחדים חברה פרטית של יהודי יפו לאניות מוטריים בשם „החלוץ“. האניה הראשונה של חברה זו, שנבנתה בחיפה, הגיעה לחוף עירנו ביום השישי העבר. בעלי-האניה, שקבלו רשיון מיוחד להנפת הדגל הלאמי על תרן האניה הזאת, החליטו לחנך את האניה בהנפת-הדגל ע"י חגיגה רשמית.

ביום השני, כ"ג כסלו, בשעה 3 אחה"צ, נועדה חנוכת האניה בנוכחות באי כח ועדים, עדות, פקידות-הממשלה, ופקידות-הנמל. בשעה הקבועה נתאסף הקהל המוזמן ויעל על האניה העוגנת ליד החוף. אניה אמנם קטנה מאד, רק כ 25-30 מטרים ארכה, 5-6 מטר רחבה, אך נותנת לנו התקוה להאמין, כי זוהי התחלה טובה של ימיות עברית. ואם כבר החילונו במקצוע זה, שעד עכשו לא נגשו אחינו לעבדו, הנה נאמין, כי עוד יבואו אחרים מבני-עמנו, אנשים יותר אמידים ובעלי יכלת ויביאו אניות יותר גדולות וידי אחינו תתעסקנה בהן.

על התרן הונף הדגל הלאמי בסמל מגן הדוד באמצע. בתוך האניה נתכנסו כמאה איש והסבו אל השלחנות הערוכים ביין ומגדנות וסעדו את לבם. בגמר המשתה זזה האניה ממקומה ותפליג עם כל האורחים אל לב הים ותגיע אל האניה הגדולה האוסטרית שבאה בו-ביום מנמל טרייסט. הטיול החגיגי הזה הסב עונג ושבעת רצון לכל האורחים, והשמחה היתה גדולה.

מי יתן ויתקיימו דברי אשת פקיד הנמל, שברכה את בעלי הסירה בברכה שיזכו הם ואחרים מבני ישראל להניף בקרוב דגלים יותר גדולים על אניות יותר גדולות.

[…]


"דאר היום", שנה ב', מס' 62, 19 בדצמבר 1919, עמ' 3. העתק דיגיטלי באתר עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s