כפר ימי עברי – 3 בספטמבר 1919

כפר ימי עברי

התנועה לישוב ימי עברי, שהחלה בא"י כשנתיים לפני המלחמה ושמאורעות העולם הפסיקוה פתאם, מראה סמנים של תחיה. – נוסדה פה „ועדת המים“, נתכוננה חברה עברית לאניות-קטור בים כנרת, וחברת־ספינות בשם „זבולון“, שמטרתה להריץ אניות בין רוסיה, א"י וכל המזרח הקרוב. לפני ימים אחדים עמדה סירת-קיטור עברית להפליג מיפו לאלכסנדריה, ומלחיה ברובם עברים. ביפו בנו סירת הצלה לזכרה של ילדה שנטבעה בים.

הנה כי כן לא יהא אפשר להגיד להבא כי התושבים העברים של ערי-החוף שלנו (יפו, חיפה, טבריה) אינם מתענינים כלל ועיקר בכל הנוגע לים, ויכולים אנו לנבא מראש כי קרוב היום שגם לנו יהיו דיגים, ספנים, רבי־חובלים ושגם אנו נרדה בעולם כאר העמים החיים.

הצעד הממשי הראשון לחיים עתידים אלה עשתה ועדת-המים, בשלחה לדיגיה היהודים של סלוניקו (מספרם ששת אלפים) מכתב בו אומרת היא בין שאר דברים:

„יש לנו הבטחה רשמית מועד המושב ראשון-לציון לתת לדיגי סלוניקו קרקע בקרבת הים, ליד יבנה, בשביל שייסדו בה כפר ימי עברי. יש לנו כבר הסכומים הנחוצים לבנין בתים להמתישבים הראשונים. יזדרזו-נא איפוא הדיגים לבא לארצנו ויודיעו-נא לנו אם יוכלו חלוצי-הים אלה לקנות חצי-תריסר סירות מפרשים לדיגות, שאת מחירן נשלם ברצון“.

רוח ים נודף ממכתב קטן זה ימי אילת ועציון-גבר מבריקים לעינינו שנית.


"דאר היום", שנה א', גליון כ"ג (23), 3 בספטמבר 1919, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s