הספנים הערבים לא מורידים עולים בחוף חיפה – 6 ביולי 1921

חיפה

(מאת כתבנו המיוחד)
כ"ז סיון תרפ"א

עולים בחוף חיפה

ביום השלישי הביאה האניה „גליציה“ מטריסטה עשרים ואחד יהודים על פי רוב בעלי-משפחות משויץ וקנדה. אחרי מאון הספנים הערבים ביפו להוריד עולים יהודים, באה לשכת העליה המקומית במגע ומשא עם ראש הספנים המקומיים, המוריד בכל פעם את העולים, על אדות הורדת הבאים לחיפה. ראש הספנים הבטיח שלא להאזין להמסיתים אותו ללכת בדרכי אחיו היפואים ולהוריד את הבאים כרגיל.

כשהגיעה האניה „גליציה“ התחבא ראש הספנים ופניו לא נראו בחוץ והודיע אחר כך שאחיו הסגירוהו למען לא ימלא את הבטחתו בנוגע להורדת העולים היהודים.

הספנים הערבים הודיעו שלא יורידו את הבאים.

הממשלה שלחה אז את אנית הקטור שלה אל הספינה ותעלה את הבאים אל היבשה.

רבים מהערבים סגרו את חנויותיהם, ואין איש יודע אם בתור מחאה סגרו את חנויותיהם או לשם מטרה אחרת. הממשלה עמדה על המשמר והכל עבר בסדר ובשקט. האניה עזבה את החוף תכף ברדת העולים אל הסירה. אחרי זמן מה פתחו גם הערבים את חנויותיהם והכל שב לקדמותו.

שלשום הביאה האניה „אומבריה“ 99 עולים: 58 גברים, 27 נשים, 14 ילדים. בהם שתים עשרה משפחות. גם הפעם עמדו הספנים הערבים במרדם ולא רצו להוריד את הבאים מן האניה. כלם הובאו על ידי הממשלה בסירותיה ע"י ספניה הערבים. הממשלה אחזה בכל האמצעים למנוע בעד הפרעת סדרים. בהגיע האניה אל החוף לא נתנו לאנשים צדדיים לעלות אליה וגם המבוא אל החוף סוגר. באי-אלה מקומות בעיר הסתובבו משמרות שוטרים שהשגיחו על הסדר שלא הופרע כל הזמן. הפעם היו כל החנויות פתוחות ולא היתה שום התרגזות.

ראוי לתהלה המושל המקומי מר סימס שידע למלאות בצורה יפה את תפקידו ואין ספק שאחרי שהממשלה הראתה הפעם את רצונה העז, ישובו החיים לסדרם וביאת אניה עם עולים תחשב כמו לפנים לדבר רגיל ולא תגרם לפחדים וחששות.


"דאר היום", שנה שלישית, מס' 234, 6 ביולי 1921, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s