מברחת מכס – 16 בנובמבר 1924

שונות

[…]

מברחת מכס

בתחלת ספטמבר נודע לפקידי הנמל בניויורק שמנמל סאוט האמפטון יצאה האניה „פרידיריקס“ ובה טעונות מאה אלף תבות של משקאות חריפים, מיועדים בשביל בניה הצמאים של אמריקה. המטען היה שוה עשרה מיליון דולר. פקידי המשרד לנזירות מיין היו בטוחים שהאניה תוריד את מטענה באיזה מקום שומם על החוף האמריקאי וגמרו אומר לתפוס אניה זו, שכבר הביאה בחשאי יותר מחצי מיליון תבות של משקאות חריפים לארצות הברית. הפקידים פחדו להתנפל על האניה „פרידיריקס“ בגלוי, מכיון שרב החובל שלה הידוע בשם דז'ימי, השתמש במקלעות ותותחי הוצ'קינס במלחמתו עם הפקידים האמריקאים ורבים מהם נהרגו בנסיון לתפוס את אניתו של זה. הממשלה הקציבה שמונה מאות אלף דולר לאותו הפקיד שיעלה בידו לתפוס את האניה בלי קרבנות אדם, ואחד הפקידים הצעירים, פרדי ברנסקרוו, נטל עליו להוציא את הדבר לפועל.

ביחד עם ארבעה שוטרי חרש יצא ברנסקרוו לים. לאחר ימים מועטים נתקלה אניה גדולה בשעת ערפל על  יד איי באגאם בסירה קטנה שבה נמצאו ארבעה דיגים ומלח צעיר. את הדיגים העלו לחוף, ורב החובל נעתר לבקשות המלח הצעיר והרשה לו להשאר על האניה.

באותו הלילה התקרבו חבריו של המלח הצעיר, הוא פרדי ברניסקירוו, לאניה ואסרו את התורנים ופרדי נכנס לתא של רב החובל, עם אקדח בידו, ופקד עליו להודיע בטיליפון למחלקת המכונות שיש להפליג למבצר הימי מיאמי; האניה נתפסה תיכף לכשהתקרבה אל הנמל ורב החובל דז'ימי נאסר. אולם מה רב היה תמהונם של הפקידים כשהוברר ש„דז'ימי האיום“ אינו אלא – אשה צעירה ויפה, קרובתו של  נסיך אנגלי!

ברם, בעבירה על נזירות לא ישאו אף פני אשה מיוחסת כמוה.


"הארץ", שנה שישית, מס' 1594, 16 בנובמבר 1924, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s