לשאלת הדייגים הסלוניקאים בעכו – 26 בנובמבר 1926

ירושלים יום-יום

לשאלת הדיגים הסלוניקאים אשר בעכו

לפני שלשה חדשים נמנתה מטעם ההנהלה הציונית ועדה המורכבת מה"ה קלודיסקי ותשבי לשם חקירת מצב הדיגים הסלוניקאים אשר בעכו והוטל עליה לבוא בהצעות לבסוס קבוצה זו בעתיד.

לאחר חקירה רבה חזרה הועדה ואשרה מה שהובע מכבר ע"י האדון תשבי, מנהל מחלקת המסחר והתעשיה של ההנהלה הציונית, כי בהתחשב עם העובדה שעונת הדיוג בארץ איננה נמשכת בכל השנה, יש  ליצור ליד הדיגים משק עזר בצורת משק  חקלאי זעיר.

ביום ה – י"ט בכסלו הוזמנו באי כח ההתאחדות העולמית של היהודים הספרדים, המטפלת זה מזמן בסדור קבוצה זו ומשתדלת עבורה, ע"י המפקד קיש לשיחה בענין זה.

בישיבה זו השתתפו מלבד חברי הועדה הנ"ל גם ה"ה  מ. ד.  די פיג'וטו נשיא ההתאחדות, א. אלמאליח חבר הועד הפועל, י. מולכו והמזכיר – מ. לוי.

באי כח התאחדות הספרדים עמדו על חלוקת השאלה לשנים: א) הושטת עזרה מידית למשפחות הדיגים ע"י סיוע כספי, תקון רשתותיהם הישנות, רכישת מכשירים חדשים וכדומה. ב) שאלת משק העזר בצורת משק חקלאי זעיר. יש לתת פתרון רצוי לכל הפחות לשאלה הראשונה, והשאלה השניה הדורשת יותר זמן תפתר אח"כ.

דברי ב"כ ההתאחדות נתמכו ע"י הקולונל קיש מטעם ההנהלה הציונית. הקולונל קיש רשם לפניו את דברי ב"כ ההתאחדות. הוא הביע את רצונו לראות בקרוב את מקצוע הדיוג הולך ומתפשט בארץ, והבטיח לתת פתרון רצוי לשאלת הדיגים הנ"ל בישיבת ההנהלה הציונית ליום המחרת.


"דאר היום", שנה תשיעית, מס' 64, 26 בנובמבר 1926, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s