מוסוליני גואל עתיקות רומא – 15 באפריל 1927

אחת מאוניות הקיסר קליגולה שנחשפה עם ייבוש אגם נמי, 1932. מקור: ויקישיתוף.

מוסוליני גואל עתיקות רומא

רומא, 11. „הפאשיזם שואב עוז מן העבר ומן ההוה, כדי לעמוד בפני העתיד“ – במלים אלו סיים מוסוליני בתוך סערת־תרועות את נאומו על התקדמות הארכיאולוגיה בימי המשטר הפאשיסטי.

הוא הסביר את מהלך החפירות הנעשות כעת בפומפיה ובהרקולניאום והודיע, כי שתי האניות הגדולות אשר נבנו ע"י טיבריוס קיסר והוטבעו באגם נֶמי – אניות הנודעות באולמים, בגנים, במזרקות המים ובמרגליות שהיו בתוכן – תוצאנה לאויר העולם ע"י יבוש האגם ותועמדנה במוזיאום. (ר)


"דבר", שנה שנייה, מס' 574, 15 באפריל 1927, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

ספינותיו של קליגולה קיסר

מנהל יבוש אגם נמי לשם העלאתן של אניות קליגולה, מר אנטונלי הודיע, שעל קרקע האגם נמצאות לא שתי אניות, כפי שסברו אלא שלש. התברר, שהשלישית הגדולה מכלן, נמצאת במקום הכי עמוק של האגם וקשה יהיה ביותר להוציא אותה.


"דאר היום", שנה שתים עשרה, מס' 96, 27 בינואר 1930, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

מה מצאו על אגם נמי?

פעולת יבוש אגם נמי לשם העלאת ספינות הרומאיות נפסקה. את האגם החריבו ברובו, אבל במקום אוצרות קליגולה קיסר העלו חרס. מוסוליני פיקד להפסיק את היבוש עוד טרם העלו את האניה השניה. תמונתנו מראה את האניה הראשונה בחרבה. עכשיו משמש אגם נמי למקום עליה לתיירים.


"דאר היום", שנה שתים עשרה, מס' 168, 23 באפריל 1930, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s