הצי התורקי בתחילת מלחמת העולם – 1 בפברואר 1927

מניחת המוקשים העות'מאנית "נוּסְרֶת", 1912. מקור: ויקישיתוף.

ארץ־ישראל וסוריה בימי מלחמת העולם

מאת
אברהם אלמאליח

[…]

הצי התורקי בשעת הכרזת המלחמה

הצי התורקי היה מרכב מאילו אניות בלות שהעלו חלודה בלתי מוצלחות לשום תפקיד וביחוד לתפקידים עקריים של צי־מלחמתי. האניות „גבן“ ו„ברסלוי“ שנמלטו לקושטא היו יכולות רק לתת לתורקיה את היכלת להיות, אולי, השליטה על הים השחור. אך תחת זאת, כל שאר הימים היו נעולים בפני הצי התורקי, מפחד צייהן האדירים של בריטניה  וצרפת, ולפיכך היתה מוכרחה תורקיה להזהר מאבדות גדולות שהיו יכולות להיות בשבילה אבדות שאינן חוזרות. היא היתה מחויבת להמתין לביאת הצוללות הגרמניות שתגנה על הדרדנלים, ולהסתפק בכחות היבשה שלה.

*   *   *

הצי העותמני מלא תפקיד גדול רק עד המאה הי"ט. אניותיו הרגילות שהיו מתחזקות ע"י שודדי ים ברברים – שלטו על הים התיכון והים־השחור ותעזרנה עזרה גדולה לנצחונות השלטנים מבית עותמן. אולם, במלחמת נבארין שהיתה ביום 20 אוקטובר שנת 1827 נכחד הצי התורקי לעולמים, ולא יכול להתרומם מאסונו מפני המעטת אנשיו, התפתחות בניני האניות וחוסר אמצעים כספיים.

תורקיה היתה אמנם זקוקה לצי אדיר מפני שטח מדינותיה אשר לחוף ימים תשכנה, מפני מצב בירתה המתנוססת סמוך לים חפשי ומפני איבת הממשלות הימיות שכנותיה. אלו היה צי לתורקים הצעירים והחבורים־הימיים היו טובים, כי אז היו אולי יכולים להצליח במדיניותם פן־האשלמית במחוזות הרחוקים: קוקז, טריפוליטניה, ערב, הודו ועוד. אלו היה לתורקיה בתחלת המלחמה צי אדיר כי אז אולי לא היתה יוצאת ממלחמת העולם מרוסקה ומבולקה. ימיתה היתה יכולה לעמוד בפני כל התקפה מצד האויב, ואלו היה הים חפשי לפניה, אזי היו גם כל הדרכים פתוחים בפני ציה. הצי היה יכול למלא עוד תפקיד חשוב שלא היה לציים האחרים, הוא היה יכול להגן על קושטא, על מבצרי הדרדנלים על כל חפי הממלכה, ולעזור לצבא היבשה במערכותיו.

אך הצי התורקי היה חלש יותר מדי ולא יכול למלא תפקידים כבדים כאלה, לעומת ציי מעצמות ההסכמה האדירים. הימיה התורקית הכרחה איפוא להצטמצם בתפקידה היותר חשוב: להגן על כסא הכליפות ולהסגר בים־השיש בתוך ארבע אמותיה.

מפני חוסר אמצעים חמריים, הכרחה תורקיה להסתפק לכלכל ימיה כמעט דומה לימיה היונית שבים האגאי, או לימיה הרוסית שבים השחור, שתי מתנגדותיה הקרובות. והתכנית הזאת התגשמה כמעט בשנת 1914.

כל האניות שהיו בימיתה של תורקיה נקנו בנכר, ממעצמות־ארפיות שלא מצאו כבר חפץ באניותיהן ותמכרנה אותן במחירים זולים.

ואלה שמות אניות תורקיה בעת הכרזת המלחמה העולמית.

אניות־שריון: חיירדין ברברוס, וטורגוט רייס – נקנו בשנת 1874. מסעודיה – 1874; מועין זאפר – 1869.

צלבניות: חמידיה ומגידיה – בשנת 1904. דראמה בשנת 1911.

תרפידים. פלנק אי דאירה – 1890; פייקי שפקת, וברקי סטבית – 1907.

משחיתים ותרפידים. סמסון, בצרה, תאשאז, יאר-חיסאר – בשנת 1908. זדקיאר־מלת, גאי אל וטאן, מועאוינת מוליה, מיאמוניתי־הירומיית – 1909; קוטאהיה; מוסול, אק-חיסאר, טוקוד, עבדול מגיד, יוניס סולטן חיסאר, סיברי חיסאר, מימור חיסאר, חמיד חבאב – 1904.

שומרות חופים. מרמריס – 1907. דוראק רייס, איידין רייס, חיזיר רייס, פריבאזה, שיו, אק־דיניז, סיסיאת דיניז, בחרי־אחמד, עיינתב, סלדי־באייר, אורדו, באפ'רה, מאלאסיה – 1913.

משליך מוקשים. נואוראת.

*   *  *

מובן מאליו, שאי אפשר בשום אפן לדמות אף אחת מכל הספינות הללו ואפילו המשובחה ביותר שבהן, אף לקטנה שבין אניות המעצמות הארפיות. נוסף על מעוט ערכן של האניות התורקיות, לא היה גם מי שיטפל בהן, כי לא היו לתורקיה לא בית־נשק, לא בית מבנה־אניות, לא פועלים בעלי־מקצוע ולא מלחים מנוסים. 12000 המלחים שהיו לה, היו צריכים להשתלם ע"י בעלי מקצוע ארפיים ומלחים יונים.

מלחמת הבלקנים הבליטה את ירידתה ומיעוט ערכה של הימיה העותמנית. התורקים הצעירים עשו מאמצים יוצאים מן הכלל בכדי  למצוא תרופה למצב־ירוד זה. ולכן התקשרו בחוזה עם בריטניה הגדולה וזו שלחה להם משלחת קציני־ימיה מחנכים תחת נשיאות האמירל לימפוס, וגם פועלים ומלחים בעלי מקצוע. ג'מאל פשה שנמנה בחדש פברואר 1914 לוזיר הימיה, השתדל לתקן את בדק האניות, ללמד את המלחים, ויבחר את קציניו מבין המובחרים שבימיה התורקית.

תורקיה קנתה שתי אניות שריון חדישות לגמרי, וביניהן האניה „ריו די ג'ינירו“ שברזיליה ותרה עליה, ושהיתה האניה היותר אדירה בעולם, בת 28.200 טון, 22 קשרים, 14 תותחים; היא שנתה את שמה ל„עוסמן הראשון“. האניה השנית נקראה בשם „רישאדיה“. שתי אניות אלו היו צריכות להכריע את הכף לטובת הצי התורקי כלפי הצי־היוני במלחמה שהיתה עתידה לפרוץ בשנת 1914 בגלל איי הארכיפילגוס.

אוניית המערכה "עות'מן הראשון" (לימים אה"מ "אַז'ינקוֹר") מותקנת לשירות במספנה באנגליה, 1914. מקור: ויקישיתוף.

אולם, המאמץ הזה הופסק באמצע ע"י בריטניה הגדולה שהחרימה בחדש אוגוסט שנת 1914, את האניה „ריו די ג'ינירו“, שתורקיה שלמה עבורה שבעה מליונים לירות תורקיות, ושנהיתה אח"כ האניה היותר אדירה שבצי הבריטי. מצד אחר, מסרה אמריקה בזמן ההוא ליונים שתי ספינות־מלחמה אדירות, ודבר זה סער את כל הרוחות בתורקיה.

אך גרמניה הפיקה תועלת מכל המצב הזה ו„מכרה“, כביכול, לתורקיה את שתי האניות „גבן“ ו„ברסלוי“ שנכנסו לדרדנלים ונספחו לצי התורקי, הראשונה בשם „שולטן סלים נבוז“ שהיתה צלבנית שהורדה הימה בשנת 1910 ומשקלה 23000 טון בכח חמשים אלף סוס, ובמהירות 27 קשרים, הולכת שלשת אלפים מילין לשעה, והשניה – „ברסלוי“ בשמה החדש „מידילי“, צלבנית שהורדה הימה בשנת 1911 ומשקלה 4.550 טון, בכח שבעה ועשרים אלף טון ובמהירות של 27 קשרים.

ביום 16 אוגוסט שנת 1914, הודח האמירל לימפוס האנגלי ממשרתו ובמקומו בא מפקד הפרקה הימית הגרמנית אמירל סושון – בתור מפקד ראשי של הצי התורקי. יחד עם המפקד החדש הובאו לתורקיה הרבה מלחים, פקידי מסלות ברזל גרמנים וחמרים שונים. הצי התורקי שנתחזק בשתי האניות הגרמניות החדשות לא קבל שום עזרה אחרת במשך ימי המלחמה.

השפעת הגרמנים על הצי התורקי, היתה הרבה יותר גדולה מהשפעתם על צבא היבשה. באניות הגרמניות „גבן“ ו„ברסלוי“ נתקבלו אילו מלחים תורקים, ובאניות התורקיות נמנו סגני מפקדים גרמנים, שהיו בפעל המפקדים האמתיים. הגרמנים היו בעלי המקצוע בכל עניני המכונות והעבודות הטכניות.

התורקים השאירו על כל אניה את ה„חוג'ה“ המושלמי שתפקידו היה לאסף את כל המלחים לפני כל מערכה־ימית, לקרא לפניהם את התפלות ולהדביק על התותחים פסוקים מתוך הקוראן.

הגרמנים היו מרשים למלחים התורקים להתפלל את תפלותיהם בלעגם להם כמובן, ותפקידם היה לתקן את בדקי האניות, לזיין ולחדש את הספינות הישנות למען תוכלנה ללוות את ה„גבן“ וה„ברסלוי“ במערכותיהן.

האמירל סושון עמד איפוא בראש צי מהיר ופחות או יותר אדיר, אך למרות זאת לא יכול לעשות גדולות ונצורות מחסר בסיס־ימי מחוץ לקרן־הזהב ומפני מיעוט מספר האניות.

(עוד יבא).


"דאר היום", שנה תשיעית, מס' 121, 1 בפברואר 1927, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s