אניה עלתה על שרטון בחוף סידני עלי – 8 בפברואר 1932

בתל אביב וביפו

הגשמים השוטפים שהחלו במוצאי שבת נמשכו עד שעה 11. במשך כל יום אתמול נשבו רוחות חזקים וגשמים ירדו לסירוגין. היה מזג אויר חרפי לגמרי. העבודה בבנינים וביתר עבודות החוץ – תקון כבישים וכו' – הופסקה. צריפים, גדרות עץ, עצים רכים זועזעו ונשברו מעוצם הרוחות.

[…]

אתמול עגנה בחוף יפו האניה „אוסקר גורטון“, השייכת ל„פלשתין שיפינג“, שהטעינו עליה תפוחי זהב. באמצע הטעינה התחוללה סערה חזקה והאניה הוכרחה לעזוב את החוף בדרכה למקום יותר בטוח. אולם הגלים החזקים טלטלו שוב את האניה לחוף והיא עלתה על השרטון בחוף „סידנה עלי“ ליד המושבה „הרצליה“. באניה נמצאים 4000 תיבות תפוחי זהב (ש).


"הארץ", שנה חמש עשרה, מס' 3812, 8 בפברואר 1932, עמ' 1. העתק דיגיטלי באתר עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

האניה „פסקר גוטורן“ – קרבן הסערות ביפו

האניה עלתה על שרטון. – מלח אחד נהרג

הסערה הבלתי פוסקת והמשברים העצומים דחפו אתמול בבוקר את אנית המשא „פסקר גוטורן“ של סוכנות בנין לחוף הים, צפונה לפרדס ליטווינסקי. המזל שחק לאניה זו, כי הגלים הדפוה למפרץ החול הנקי מסלעים, של ואדי סלת; היא נתקעה בחול במרחק של 15 צעד מהחוף. מלחי האניה הורידו סירה בכדי לנסע בה ליבשה ולהודיע על מצב האניה.

שני מלחים קפצו לסירה, וכשרצה גם מלח שלישי לקפוץ, הדף הגל את הסירה, והמלח נפצע בראשו ונהרג בו במקום. שני המלחים הגיעו עד רעננה ומשם הודיעו את דבר האסון לסוכן החברה ולמשטרה. מיד יצא למקום הסוכן מר שמעאל וביחד עם מנהל החוף ביפו וקצינים ושוטרים בריטים. הם הצטיידו בחבלים, בחגורות פקק ומכשירי הצלה אחרים. בבואם מצאו את האניה תקועה בחול ובטוחה מכל סכנה. שום נזק לא נגרם לה והמים אינם חודרים לתוכה.

גם 4000 תיבות הזהביות הנמצאות בה, נשארו במצב טוב.

שני ספנים נשלחו מיד בסירה קטנה והורידו מהאניה את אשת רב החובלים ועוד אשה אחת. 12 המלחים ורב החובל נשארו באניה.

כשתשקוט הסערה, יביאו אניה מיוחדת למשוך את האניה התקועה בחול.

אל המקום הגיעו גם סוכני אניות, קונסולים והרבה מבני המושבה בסביבה, שחשו לעזרה בשמעם את צפירות האניה.

המלח שנהרג הובא ליפו והיום יובל לקבורה.


"דאר היום", שנה ארבע עשרה, מס' 126, 8 בפברואר 1932, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

לגורל האניה שהושלכה לחוף

רב החובלים של האניה „פסקר-גוטורן“, שהושלכה ע"י הסערה לחוף מפרץ וואדי פאלק, הסביר כי האסון לאניה קרה לרגלי הערפל החזק ששרר באותו בוקר. במשך כל יום אתמול ובלילה לא חל כל שנוי במצב מעמד האניה. סערת הים הולכת וקטנה, הגלים לא הזיקו לאניה, ואם ירגע הים עוד היום כפי שמקווים, תגיע ממצרים אניה מיוחדת שתמשך את „פסקר גוטורן“ לים.

המלח שנהרג הוא ספרדי צעיר כבן 26 שנה בשם ג'אנס ארק. אתמול אחה"צ הובל לקבורה ביפו.


"דאר היום", שנה ארבע עשרה, מס' 127, 9 בפברואר 1932, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

PRAISE FOR POLICMEN Stood By Wrecked Ship

In the latest orders of the Police, Sergeant T.A. Nichols, Constables A. Packer, M. Binsley, M. Staples, and J.G. King of the British Police and Constables Levinson and Finkel of the Palestine Police are specially commended for the praiseworthy conduct and action in endeavouring to effect the rescue of the personnel of the ship "Oscar Gorton" on February 7, and standing by this ship, when she grounded, in spite of most severe weather conditions and lack of food.


The Palestine Bulletin, Vol. XII, No. 2078, March 13, 1932, p. 3.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s