ניסיון נועז למשות את מטען „לוזיטניה“ – 19 בפברואר 1932

מכאן ומכאן

נסיון נועז למשות את „לוזיטאניה“ מן המים

סיימון לייק, המומחה הידוע לבנין צוללות, חתם חוזה עם הממשלה האנגלית, אשר על פיו הוא מתחייב למשות ממצולות ים את המטען יקר הערך של האניה „לוזיטאניה“.

Simon Lake. מקור: ויקישיתוף

האניה האנגלית „לוזיטאניה“ הוטבעה בשנת 1915 על ידי צוללת גרמנית. 1198 נוסעים טבעו אז, יחד עם עשרת מיליון דולאר זהב, אבני חן ותעודות חשובות מאד.

האניה ירדה למצולות ליד חופי אירלאנד. הגרמנים טענו, כי האניה הובילה תחמושת צבאית שונה, ולכן הוכרחה הצוללת שלהם להטביע אותה.

הצלילה למקום שבו שקועה „לוזיטאניה“ כרוכה בהרבה קשיים. אך חשיבות מיוחדת נודעת לה, הן מבחינה פוליטית, הן מבחינה מדעית, והן מבחינה „מבצעית“ פשוטה. זהב, תכשיטים, ציוד יקר, תעודות פוליטיות חשובות. ומה עם גויות האנשים? הנסחפו והושלכו לעמקי תהום? הנטרפו בשיני חיות ודגי טרף? הרקבו או נשארו בשלמותן? ומטען האניה מהו? האם באמת הובילה „לוזיטאניה“ מצרכים צבאיים-מלחמתיים? ואולי איוו דגים שונים וחיות-ים את האניה למשכן?

שאלות והשערות רבות ענין. סיימון לייק האמריקני מבטיח לפענח את התעלומה. אולם, לא בדרכים רגילות ירדו עוזריו של לייק אל „לוזיטאניה“ הרובצת בעומק של 175 רגל מתחת לפני המים. לייק המציא מערכת מכשירים חדשה. בצנורות ארוכים (175 מטר) ועבים, חמש רגל רחבם, ירדו האמודאים אל האניה. בצנורות יימצא חמצן למדי, חבלים, מנופים, מכשירי צלום, רדיו, טלפון, כלי מדידה וכו'. העליה והירידה – בסולם ארוך, מתקפל. הצנורות עשויים פלדה ועומדים בפני לחץ המים במעמקי-הים.

סיימון לייק הגיע למקום „השקיעה“ של „לוזיטאניה“. הוא בטוח, כי בשבועות הקרובים יבשר לעולם, כי עלה בידו לחדור אל לב האניה ולמשות מנבכי הים את כל המטען היקר והמענין הסגור בה.


"דבר", שנה שביעית, מס' 2051, 19 בפברואר 1932, עמ' 2. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s