מ. גורביץ / בית הספר הימי לא דוחק את הספורט הימי – 4 באוקטובר 1932

מסביב לתחיתנו הימית

א.

ביה"ס „זבולון“ אינו דוחק את רגלי הספורט הימי

כב" המערכת „דאר היום“.

א. נ. בעתונכם הנכבד גליון שי"ח הופיע מכתב למערכת מאת ה" ע. טובים מהנדס לתעשית לבני סיליקט בתל-אביב. במאמר זה מתרגז מר טובים על ה" איתמר בן-אב"י בעד מאמרו הנעלה בקשר עם בית הספר הימי „זבולון“. לו היתה לה" טובים כונה ישרה הרי לא היה מופיע בתור „מומחה לבתי ספר“ ולו קרא את התכנית – היה נוכח כי אין שום קשר בין אגודת ספורט ובין גמנסיה ימית „זבולון“.

כבוד הספורט הימי במקומו מונח ומי כמוני, מיסד האגודה הימית יודע להעריך את ה" זאב הים ואת קבוצות הספורט השונות בארץ.

אולם, ה' טובים לא על הספורט לבדו נחיה! ארץ ישראל העברית התקדמה ככה שיכולים אנו למלא את רשת החנוך התכוני – התכני בארץ ע"י בית הספר הימי התיכוני „זבולון“ אשר יד ביד עם הלמודים המקצועיים מקנה לתלמידיו השכלה כללית בגבולות תעודת בגרות.

מדוע השכלה כללית?

א) מפני שבלי השכלה כללית אין יסוד למקצוע.

ב) מפני שאצלנו, כמו בכל העולם, ההורים מעונינים שבניהם ירכשו גם תעודת בגרות כללית.

מערכת „דאר היום“ הדפיסה את כל התכנית במלואה וכל אחד יכול להוכח כי בנוגע להשכלה עיונית ומעשית אין „זבולון“ מטפל רק במלאכת ספנות, שהיא העבודה הימית היחידה של קבוצות ספורט.

התכנית של ביה"ס הימי התיכוני מטפלת בכל הענף הימי המכיל מלבד הספנות עשרות עבודות במסחר, בתעשיה ובטכניקה ימית.

מדוע אין „זבולון“ מסתפק בספנות רק?

מפני שאנו חסרים צי מסחרי כל שהוא ומה יעשו הספנים כשיתבגרו? בה בשעה מתפרנסים מיליונים אנשים בחוץ לארץ בתעשיות ימיות, אשר אנחנו הזנחנו לגמרי ואשר יכולות גם אצלנו לשמש מקור פרנסה כמעט בלתי מגבל לרבבות יהודים גם בשביל השוק הפנימי וגם החיצוני.

העבודות האלה הוכחו גם ע"י בני הארץ במדה פעוטה, גם ע"י חקירות ממשלת א"י, גם ע"י מומחי „זבולון“, גם ע"י חכמי ברסלוי ולונדון ועוד.

האב שדואג לעתיד בנו צריך להתחשב כי המקצועות היבשתיים כבר „תפוסים“ עד אפס מקום וההתחרות היא קשה בכל הפרופיסיות בזמן אשר את אוצרות ימנו הזנחנו לגמרי.

ע"י השכלה והכשרה ב„זבולון“ אנו נקים דור מבוגרים אשר יפתחו מקצועות פרנסה חדשים בעשרות תעשיות הים וגם הספנות תתפוס מקום בהן).

ה" טובים המכין לבנים לבתים על היבשה צריך לדעת כי אין בית הספר הימי התיכוני גוזל משום קבוצות ספורט את ערכן. ועשרות הבקשות מיהודים בארץ ובחוץ לארץ מוכיחות את הנחיצות של „זבולון“.

ת"א, כ"ז אלול תרצ"ב.

מהנדס ד"ר גורביץ

מוסד „זבולון“.

*  *  *

ב.

א. נ.

בקשר עם המודעות בעתונים על „בית-הספר הימי התיכוני זבולון“ וההכחשות שבאו מצד „האגודה הימית הארץ ישראלית“ על שיכותה למוסד זה, יורשה לי אולי, לשאל כמה שאלות שאלות – שאני בטוח – ששאלו את עצמם כל אלה שהרעיון הימי העברי קרוב ללבם:

א. איך יכולה האגודה הימית שמטרתה לפעול ולעזור לאינציאטיבה בשטח הימי, לעמוד מרחוק בשעה שנסיון של בית-ספר ימי נעשה לעיניה; ולא עוד אלא להכחיש פעמים אחדות באפן רשמי ע"י עסקניה הידועים את שיכותם למפעל זה?

ב. איך מתבאר – אחרי האמור לעיל – שבית-הספר הימי הזה הנקרא „זבולון“ – שם שהאגודה הימית פרסמה וחבבה בקהל?

ג. מדוע בכלל אין האגודה הימית מבארת את עמדתה בקשר עם הענין החשוב הזה? הרי מעצמה עולה השאלה: אם המפעל הוא מועיל ורצוי, מדוע אין האגודה לוקחת את בית הספר הזה תחת חסותה ועוזרת לו. אם המפעל אינו רצוי ומזיק הרי נטרליותה של האגודה ג"כ אינה מובנה, והכחשותיה אינן דיות. אז מחובתה של האגודה היה לבאר מפני מה היא מתנגדת להשתתף במפעל זה שדעת מיסדיו היא שהגיע כבר זמנו.

בתור אדם המתענין בים ומכיר בערך הרב שהוא יתפוש בחיינו ובחיי הארץ לעתיד, הנני מבקש תשובה מהנהלת האגודה הימית הא"י.

בכבוד רב

בן-ימי


"דאר היום", שנה ט"ו, מס' 2, 4 באוקטובר 1932, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s