עמנואל טובים / על „הצעד הראשון“ לתחיה הימית העברית – 26 בספטמבר 1932

מכתב למערכת

על „הצעד הראשון“ לתחיה הימית העברית

מערכת נכבדה,

את התכנית של בית הספר הימי „הראשון בארץ“, הדפסתם בכתרת שהיא – לפי ידיעתי – עלולה להטעות את הקורא. אין ברצוני, ברגע זה, להכנס בבקרת התכנית הזו. את זאת אעשה בהזדמנות אחרת; אולם בפרוש לא נכון הוא לכנות את בית הספר הזה, ולו גם אם יתקים – בתור „צעד ראשון לתחיה הימית העברית“.

חוץ מהתכנית הצעקנית, אין לעת עתה לבית הספר הזה כל אקטיב, בו בזמן שזה כמה שנים, נעשית עבודה שקטה יום יומית במטרה להחיות את הימיה העברית, בארגונים שונים.

אזכיר כאן את פתוח הספורט הימי באגודות „ביתר“, הצופים למיניהם, האגודה הימית „זבולון“, „הפועל בתל אביב, „דולפין“, „הפועל“ בחיפה. באגודות האלה סודרו בהזדמנויות שונות גם קורסים למקצועות ימיים – לאו דוקא במסגרת ספורטיבית גרידה – כמו למשל: נביגציה, מערכת מפרשים, פרקטיקה ימית וכו'.

לרגלי עבודת הכנה זו, התקרבו חוגים רבים מבין הנוער שלנו לים והוכן כבר חמר אנושי שנכנס לעבודה ימית מעשית בבנין הנמל החיפואי ועומד נכון לעלות על אניות בתור מלחים בכל מקרה שיזדמן.

אין גם לשכח את הקורסים למלחים מוסמכים שמר זאב־הים וחבריו, נהלו בהצלחה כה גדולה, בחיפה בין הנער העובד כבר עבודה ימית מעשית.

כל הדברים האלה נאמרו, כדי שישמשו חמר להיסטוריונים בבואם לכתב על צעדיה הראשונים של הימיה העברית.

אינג' ע. טובים


"דאר היום", שנה ארבע עשרה, מס' 318, 26 בספטמבר 1932, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s