חנוכת קו אניות פולין-א"י – 1 עד 3 באוקטובר 1933

אוניית הנוסעים Polonia בנמל גדיניה, 1930. מקור: ויקישיתוף.

חנוכת שירות ימי חדש

האניה הטראנסאטלנטית „פולוניה“ השייכת לחברה „פולין – א"י“ תגיע לחיפה הבוקר ב-7. המיניסטר הפולני ארציטשבסקי יגיע באניה זו ויהיה נוכח בעת קבלת הפנים הרשמית שתסודר ע"י קהלת יהודי חיפה.

האניה „פולוניה“ נקבעה לשירות דו-שבועי רגיל בין קונסטנצה וא"י.

„פולוניה“ אניה בת 15.000 טון, נועדה בשביל הקו הטרנסאטלנטי. יכולה להוביל אלף נוסעים.


"דבר", שנה תשיעית, מס' 2545, 1 באוקטובר 1933, עמ' 5. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

חיפה

חנוכת קו אניות פולין–א"י.

לחגיגת חנוכת קו האניות פולין–א"י באו לאניה „פולוניה“ באי כוח מוסדות יהודים וערבים בעיר, העתונות בארץ ובחו"ל. בין האורחים – ד"ר ו. סינאטור, ה' פרבשטין, יו"ר העיריה חסן שוקרי, השופטים עזיז דאודי ורפיק אבו רזלי, מפקד משטרת הצפון מר פולי. את הטקס פתח ה' דיזנגוף עברית ועבר לדבר צרפתית. ענה לו המיניסטר ארצישבסקי בצרפתית. שניהם הדגישו את חשיבות הקשרים בין א"י ופולין. המיניסטר גמר את דבריו בקריאת „תחי א"י“. התזמורת ניגנה את ההימנונים הפולני, הבריטי והעברי.

לאחר הנאומים הוזמנו האורחים למזנון הספינה שהיה ערוך ביד רחבה. האניה עושה רושם טוב, מרווחה ונקיה. התאים במחלקה השלישית נוחים למדי. הנוסעים שבאו באניה הביעו את שביעת רצונם מהשירות ומהמזון. כעשרה מעובדי האניה – יהודים. בספינה מתנוססות הרבה כתובות באידיש.

ב„פולוניה“ באו כ-800 איש, רובם מפולין ורומניה. האניה נסעה מקונסטנצה עד חיפה 3 ימים.


"דבר", שנה תשיעית, מס' 2546, 2 באוקטובר 1933, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

תֵּל אָבִיב

„פולוניה“,א"י ופולין

החגיגה לכבוד חנוכת קו הים הפולני א"י–פולין (א"י רומניה, ומשם ברכבת לפולין), שהחלה שלשום בחיפה נמשכה אתמול במימי יפו. האניה האוקינית הפולנית „פולוניה“ האריחה קהל מוזמנים מת"א ומיפו. היו חליפות נאומי ברכה, כבוד והיכרות בין האורחים המקומיים למפקדי האניה ועובדיה באמצעות סוכני הקו דיזנגוף ואריסון.

עוד בבוקר יצאה משלחת עולי פולין עם ד"ר ב.הויזנר, הקונסול הכללי הפולני בת"א, לקבל את פני האניה. במסיבה שנתקיימה באניה אחה"צ השתתפו רבים מחוגי עולי פולין, מלבד ב"כ ממשלות, מוסדות ועתונים שונים, בין האחרונים גם ב"כ „פלשתין“.

הנואמים היו: מר ארצישבסקי, ציר פולין ברומניה, בשם הממשלה הפולנית (פתח בצרפתית, עבר לפולנית וסיים בצרפתית), ד"ר הויזנר (אנגלית ועברית), מר דיזנגוף, בתור ראש עירית ת"א ובתור סוכן „פולוניה“ (עברית וצרפתית), מר פולוק, מ"מ נציב המחוז, ומר א. לרנר, ב"כ התאחדות עולי פולין. תוכן הנאומים היה על הקשרים הכלכליים בין פולין לא"י. מר ארצישבסקי הביא „את ברכת העם הפולני לא"י, וקודם כל לעולי פולין שהתישבו בארץ הבחירה ליהודים ובארץ הקדושה לכל העמים“; הזכיר את קשרי פולין עם היהודים „למאותה תקופה יפה שבה פתחה פולין את שעריה בפני היהודים“; את התקופה שבה שפכו היהודים את דמם בעזרה לשחרורה של פולין; לא קימץ בברכות ודברי שבח לעבודת הבנין של היהודים בא"י. הדגיש את רצונה של פולין בשווקים במזרח הקרוב ובא"י. ד"ר הויזנר הזכיר, שפולין היתה פעם מעצמה ימית גדולה „מים עד ים“, ועתה נשאר לה רק חלון אחד. מר פולוק ענה במעט פטריוטיזם א"י: „ב"כ הממשלה הפולנית אמר שיש לפולין סחורה לאכספורט, יש לנו גם הרבה לאכספורט“. סיים בברכה „שהקשרים הכלכליים יהיו לברכה לכל העדות בפולין ולכל העדות בא"י“.

האורחים עברו על פני מחלקות־האניה, שעשתה רושם בנקיונה ובסידוריה הנוחים בשביל הנוסעים. תאי המחלקה השלישית (אין בה רביעית) הם בשביל ארבעה-ארבעה נוסעים. יש שהעירו, כי במחלקה ראשונה אין כתובות בעברית ואידיש כאשר במחלקות הנמוכות.

בין עובדי האניה 12 יהודים. מהם 11 בשירותי המטבח והמזנון ואחד מסיק, בעל ותק 8 שנים באניות אנגליות ופולניות. מפקד האניה הוא קפיטן סטאַנקביץ, מי שהיה קצין בצי המלחמה הרוסי עד לשחרורה של פולין. רופא האניה, ד"ר אברמוביץ, הוא נוצרי ממוצא יהודי. במחלקת הכביסה והלבנים עובדות צעירות.

הרופא ציין, כי על הנוסעים מפולין להיזהר ברומניה שלא להפריז באכילת פירות, כי המעבר הפתאומי לדיאטה של פירות עלול להזיק. אעפ"י כן צויין, היה מצב הבריאות של הנוסעים טוב.

ראשי האניה וסוכניה ה"ה דיזנגוף ושותפיו הבטיחו להשתדל להקל ולהנעים ככל האפשר על הנוסעים בקו החדש הזה.


"דבר", שנה תשיעית, מס' 2547, 3 באוקטובר 1933, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s