יובלו של קברניט יהודי – 11 במרץ 1934

רב חובל אומברטו שטיינדלר. מקור: "דאר היום", 11 במרץ 1934.

יובלו של קברניט יהודי

מחר בבקר בעגון הספינה האיטלקית „איטליה“ בנמל יפו, יסיים רב חובלה החביב אומברטו שטיינדלר את נסיעתו המאה בקו איטליה־ארץ־ישראל. שמו של אומברטו שטיינדלר שנזכר לתחלה לעתים קרובות בעתונות העברית בארץ ובגולה, ושזכה גם להכנס לספר הזהב של קרן־הקיימת לישראל, ראוי שיוקדשו לו כמה טורים ליובלו זה המיוחד במינו.

מגעו הראשון של הקברניט היהודי עם א"י מתחיל עוד מלפני שלשים שנה. חלוצי ביל"ו הראשונים שעלו לארץ בימים הרחוקים ההם דר נמל אודסא מצאו באיש־הים, הצעיר העברי אומברטו ידיד נאמן, יועץ ועוזר טוב. אחרי העליה הראשונה באה העליה החלוצית ההמונית של שנת 1925, ואומברטו ששמש קצין ראשי באניות שונות של ה„לויד טריסטינו“ בים התיכון, העביר בספינותיו עשרות אלפי חלוצים ועולים שהביטו על בן־עמם, חלוץ־הים, בגאוה ובכבוד.

בשנת 1929 נתמנה „חתן היובל“ למפקד האניה „אדריא“ ומני אז נשאר לפקד על הקו איטליה־א"י בקביעות.

בשנת 1933, בעת הפתיחה החגיגית של נמל חיפה נתכבד לחנך למעשה את הנמל בכניסתו עם אניתו ישר ליד הרציף. במאה נסיעותיו הנ"ל הביא לארץ 50.000 עולים.

בשלישי לאבגוסט תמלאנה ארבעים שנה תמימות מאז הפליג לראשונה ה' א. ש. בספינה „אימפרטורה“ של ה„לויד טריסטינו“ מטרייס לבומביי ומאז ועד היום נשאר נאמן לחברתו ולעצמו. על פני ימים רבים ומדינות שונות עבר במשך ארבע עשרות שנות עבודתו. ברם, הסיפוק הנפשי היחידי שהוא מוצא בכל שנות עבודתו הארוכות הוא בלי כל ספק בשנות עבודתו האחרונות שבהן נתמנה על הקו הקצר המקשרו עם ארץ אבותיו הקמה לתחיה.

במה נברכנו? שיזכה לראות במו עיניו את שיבת אחיו שבכל תפוצות הגולה לגבולם.

א-תור


"דאר היום", שנה ט"ז, מס' 143, 11 במרץ 1934, עמ' 4. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s