אסון אוניית הנוסעים והמשא „מוֹהוֹק“ – 28 ו-29 בינואר 1935

47 נוסעים ומלחים טבעו

לרגל התנגשות אניות באמריקה

ניו-יורק 25 (ר). האניה האמריקאית „מוהאווק“, בעלת 5000 טונות, שהיו בה 46 נוסעים ו-100 מלחים, התנגשה באניה הנורוויגית „טאליסמן“, בעלת 4765 טונות, במרחק 4 מילין מניו-ג'רסיי. שתי האניות שלחו אותות הקוראים לעזרה והאניות שבסביבה מהרו אל מקום ההתנגשות להושיט את עזרתן. „מוהאווק“ הוריד את סירות ההצלה ואחרי זאת טבע. החלק הקדמי של „טאליסמן“ נפרץ, והאניה שטה אל הנמל. סירת הצלה אחת של „מוהאווק“ שבה נמצא רב החובלים נעדרת.

ניו-יורק 25 (ר). חברת ווארד ליין הודיעה הבוקר בשעה מוקדמת שטרם נודע גורלם של 15 מן הנוסעים ושל 42 מחבר המלחים של האניה „מוהאווק“. מודיעים כעת שהאניה לא טבעה, כי אם התהפכה על צדה במרחק 6 מילין מן החוף.

גופות מתות צפות על המים

ניו-יורק 25 (רמ"צ). ספינה שומרת חופים גלתה את הגופות של תשעה מטבועי „מוהאווק“. 6 גופות נגלו עוד לפני כן.

התקוה למצוא בחיים את 32 הנעדרים עדין נראית כתקות-שוא. האוירונים וספינות האויר של הימיה, שטסו מעל למקום האסון, גילו, שהסירות היו ריקות.

ה„טאליסמן“ חוזר לנמל

ניו-יורק, 25 (רמ"צ). אנית המטען הנורוויגית „טאליסמן“ שהטביעה את „מוהאווק“, שבה לנמל פגומה במדה רבה ובלא כל נוסע מנוסעי „מוהאווק“.

ניו-יורק 25 (ר). המצב הנוכחי עד כמה שהתברר עד כה לאחר אסונה של „מוהאווק“ הוא כלהבא: 47 מלחים ונוסעים מתו או נעלמו ו-116 ניצולו.

בין הנעדרים נמנה ג'ון טלפר, סגן הקונסול האנגלי באוריזאבה (מכסיקו) ואשתו, בעוד אשר שני ילדיהם, נער בן 5 ותינוקת, וכן גם אמו של טלפר – ניצולו. שני מלחים נתרסקו בשעת ההתנגשות ונוסע אחד נהרג.

התקוה, שהנוסעים והמלחים שנעלמו נסחבו עם הזרם בסירות ההצלה – בוטלה ע"י הידיעה, שספינה אחת לקטה 9 גופות ושני אוירוני ים גילו עוד 5 גופות צפות על פני הים, וארבע ספינות הצלה ריקות.


"דאר היום", שנה שבע עשרה, מס' 116, 28 בינואר 1935, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

מרעין בישין בידי אדם?

מה גרם לאסונה של האניה „מוהאווק“?

ניו-יורק 26 (רמ"צ}. בעוד אשר המשטרה והקהל ממשיכים לזהות את 34 הגופות מטבועי „מוהאווק“ – ממשיכים אוירוני החופים לחפש את 12 הנעדרים.

השלטונות פתחו בחקירה.

אסונה של „מוהאווק“ שאירע כעבור ששה חדשים לאסונה של „מורו קאסטל“ הטיל סערת התרגשות בקרב האוכלוסים. כל מלחי האניה, שהיו ספרדים – נצלו.

ניו-יורק 26 (רמ"צ). בתחילת החקירה של דבר אנית „מוהאווק“ שגרם למותם של 46 אנשים, נגבתה עדותו של מפקד אנית המטען הנורוויגית. המפקד ספר, ש„מוהאווק“ ו„טאליסמן“ שטו בכיוון מקביל לצד דרום, כשפתאום שנתה „מוהאווק“ את כיוונה, באופן שחסמה את הדרך בפני „טאליסמן“, וזו הבקיעה את צדה של „מוהאווק“. המפקד משער, שההגה של „מוהאווק“ נתקלקל פתאום ופסק להשמע למכווניו.


"דאר היום", שנה שבע עשרה, מס' 117, 29 בינואר 1935, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

SS Mohawk 

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s