חנוכת האניה „הר ציון“ – 12 ו-13 בפברואר 1935

אוניית הנוסעים „הר ציון“, מקודם s/s Risveglio. מקור: ויקיפדיה.

חנוכת האניה „הר-ציון“

ב-3 אחה"צ תוחג בנמל חיפה חנוכת האניה „הר-ציון“ של הלויד הימי הארצישראלי, האניה הראשונה שמלחיה, קציניה ורב החובל שלה עברים. הוזמנו ב"כ העתונות ומוסדות.


"דבר", שנה עשירית, מס' 2966, 12 בפברואר 1935, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

חנוכת האניה „הר ציון“

בנוכחות כמה עשרות מוזמנים וב"כ מוסדות שונים התקיימה אתמול בנמל חיפה חנוכת האניה „הר ציון“ („ריסבגליו“ לשעבר) של חברת הלויד הימי הא"י בע"מ, להחלפת דגלה הקודם בדגל הא"י. בין האורחים ראש ועד הקהלה של חיפה ה' לוין, ב"כ לשכת המסחר העברית, יו"ר ועד הדר הכרמל, ה' אלייניקוב,  י. ל. גולדברג, ה' פולאק וסוכני אניות מקומיים.

בשעה 4 נפתחה החגיגה בנאומו של חבר הנהלת החברה, ה' טובים, הוא עמד על ערך המאורע וציין את חשיבות המפעל שהוא ראשון במפעלי ספנות יהודיים בא"י. שלש מטרות עמדו לפני מייסדי החברה: א) מתן אפשרות לנוער הא"י להתמחות בעבודה ימית, ב) מתן אפשרות לדגל העברי להופיע על הים בין דגלי שאר האומות, ג) יצור קשרי מסחר עם העולם הגדול בלי להזקק לחברות זרות. ברכו קצרות ה"ה ג. לוין בשם הקהלה וה' אלייניקוב. נמסרו ברכות של עירית ת"א, הסוכנות היהודית ועוד. לאחר הנאומים הראה רב החובל, ה' הירשפלד, למוזמנים את האניה.

„הר־ציון“ היא בת 5.300 טונות, יש בה רק שתי מחלקות, א' וב', מקום ל-110 נוסעים. היא נוסעת, לפי שעה, בדגל האנגלי, ובקרוב יוחלף בדגל הא"י. עובדים בה 41 איש, ביניהם 21 יודים. ה' אריק הירשפלד עובד זה 35 שנה בספנות. יש לו שלשה אותות כבוד בעד הצלת נפשות: גרמני, אמריקאי ואנגלי.

לחברה יש עוד אניה בשם „הר הכרמל“ (מקודם מקודם „פרוגריסו“), שגם עליה יונף בקרוב הדגל הא"י. שתי האניות הללו יהלכו בקו חיפה – קונסטאנצה והנסיעה תמשך 4 ימים. לכבוד החגיגה קושטה האניה דגלים. יש לציין, שמלבד הדגל הא"י תשא האניה גם דגל לבן־כחול עם צורת האניה.


"הארץ", שנה י"ח, מס' 4735, 13 בפברואר, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*   *   *

חיפה

חנוכת האניה „הר-ציון“

אתמול אחה"צ נערכה ע"י חברת ה„לויד הימי הארצישראלי“, בנמל חיפה חנוכת האניה „הר ציון“, על ספון האניה, בנוכחות באי כח מוסדות, סוכני אניות ומוזמנים שונים. בשם החברה פתח את החגיגה מר טובים. ברכו את ההנהלה לרגלחי חנוכת האניה ה' מ. נ. לוין בשם ועד הקהלה העברית בחיפה, ומר אלייניקוב בשם ועד הדר הכרמל. אחר זה בקרו המוזמנים באניה.

האניה היא בת 5000 טון ותהלך בקו קונסטנצה–חיפה. על תורנה יתנופף הדגל הארצישראלי. באניה יש 2 מחלקות ומקומות בשביל 110 נוסעים. 21 איש (מחצית המלחים) הם יהודים. רב החובל מר זיסוולט הוא יהודי מעולי גרמניה. לחברה הנ"ל שייכת עוד אניה בשם „הר הכרמל“, שתלך באותו קו.


"דאר היום", שנה י"ז, מס' 130, 13 בפברואר 1935, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s