ייסוד חברת א"י לספנות בע"מ – 4 בינואר 1935

חברת אניות חדשה בארץ ישראל

אניה „תל אביב“ בקו טרייסט–חיפה. – השתלמות יהודים בספנות. – הפלגה ראשונה מחיפה במארס.

אתמול התקיימה מסבת עתונאים שנערכה ע"י מנהלי „חברת ארץ-ישראל לספנות בע"מ“ ה' ד"ר ש. גינזבורג וה' ב. הירשקוביץ.

ה' ד"ר גינזבורג מסר על יסוד „חברת א"י לספנות בע"מ“ שמקומה הקבוע בחיפה. חברה זו נוסדה ע"י קבוצת יהודים מגרמניה בהנהלת ה' ארנולד ברנשטיין, ספן יהודי ידוע מהאמבורג. בחברה זו הושקעו 60.000 לא"י ומטרתה להעביר אנשים ומשא מאירופה לא"י וחזרה באניות יהודיות ובדגל הארצישראלי. כבר נרכשה אנית הקיטור הראשונה שתהלך בקו חיפה-טרייסט. בית קיבולה של האניה 10.000 טונות. שמה יקרא „תל אביב“.

חברה זו מבטיחה לקבל צעירים עברים לשם השתלמות במקצוע הספנות ותשלח אותם על חשבונה היא לבתי-ספר לספנות כדי להניח באופן כזה יסוד של ספנות עברית בא"י.

ה' ב. הירשקוביץ תיאר את פני האניה החדשה „תל-אביב“, שתהיה האניה העברית הראשונה בעולם. ב-22 בפברואר תגיע האניה לחיפה כדי להרשם רשמית אצל שלטונות א"י. וב-13 במארס תפליג בפעם ראשונה מחיפה לטרייסט. היא תקשר את א"י עם אירופה פעם אחת לשבועים.

האניה תהיה רק בת מחלקה אחת, כולה מחולקת תאים, תאים. הסדורים הפנימיים יהיו המודרניים והנוחיים ביותר. „כעין מחלקה ראשונה לכל דבר“. צרכי היהודי הדתי מובאים בחשבון. האוכל כשר למהדרין. בית תפלה דוגמת בית-הכנסת העתיק בהאמבורג, כמובן בזעיר אנפין, יעמוד לשירות המתפללים. ההפלגה מחיפה תחול ביום שש בצהרים ובאניה יהיה הכל מוכן כדי לקבל את השבת כדת.

ה' הירשקוביץ גמר את דבריו בהבטחה שקו חדש זה הנפתח ע"י „חברת א"י לספנות“ ישמש את העליה ארצה במובן הטוב ביותר. העולה יהיה נמצא תחת פיקוח בלתי פוסק עם הפלגתו בטרייסט ועד עלותו ארצה.


"הארץ", שנה שמונה עשרה, 4 בינואר 1935, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s