דברי שטנה ולעג על האניה „תל אביב“ – 14 במרץ 1935

השסוי נגד השרות הימי היהודי

האניה „תל-אביב“ כמקום עבודה והכשרה

הופעת האניות העבריות של „חברת הספנות הא"י“ ו„הלויד הימי הא"י“ עוררו תגובה חריפה ובלתי לויאלית מצד חברות אניות אחרות המעונינות בקו של חיפה־טריאסט. העתון „אקדם“ מפרסם דברי שטנה ולעג על אנית „תל אביב“ המצולמת אצלו עם דגל הנאצי (הדגל שלה לפני שנמסרה ליהודים). המאמר פותח במלים: „היהודים לועגים ומרמים איש את רעהו“.

כמה מהעתונים וסוכני אניות בחו"ל נמנעים מלקבל מודעות או לפרסם רפורטים או פלקטים של שירות האניות היהודי. כפי שמוסרים לנו נעשה הדבר פי דרישת חברות אניות זרות. בעתון „פיקולו“ המופיע בטריאסט, ו„קורייר מרכנתיל“ המופיע בגינוא נדפסו מאמרי  שמצה בשם „עסק זה עסק“. העתונים מכריזים, כי כל השירות היהודי הוא מעשה היטלר המסתתר מאחורי אי אלה יהודים.

בן 130 העובדים באניה יש כבר כיום 30 יהודים. השבוע נתקבלו עוד 5 מלחים צעירים מחיפה. הוסכם בין בעל האניה ברנשטיין ומ. פ. חיפה על קבלת נערים לחינוך ימי. 4 ילדים יישלחו ע"י מר ברנשטיין ללימוד בבית ספר ימי בחו"ל. כל עבודות האניה, הפריקה וההטענה נעשות ע"י פועלים עברים. האניה קונה את כל אספקתה בחיפה מ„תנובה“ ומסוחרים יהודים אחרים. האניה יכולה להוביל בכל נסיעה 400 נוסעים ו-2000 טון משא.


"דבר", שנה עשירית, מס' 2992, 14 במרץ 1935, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s