להכשרת בעלי מקצוע בנמל חיפה – 6 במרץ 1935

אל הים!

ספנים וסבלים יהודים בנמל חיפה. – דרושה פעולה צבורית רחבה להכשרת בעלי-מקצוע במלאכות-הים

מה חלקנו בעבודות הנמל בחיפה?

אבא חוּשי, מזכיר מועצת פועלי חיפה, מסר לבא-כוחנו:

בין 2500–3000 איש העובדים בחורף זה בנמל חיפה יש 350–400 יהודים, ובין אלה – 200 מעולי סאלוניקי. היהודים עובדים בהובלה, בספנות ממש, בסבלות וסטיבידוריות. אין לפי שעה סטיוידורים (סבלים העובדים באניה) יהודים אלא סאלוניקאים.

עד לפני ארבעה חדשים היו הסטיוידורים שלנו עובדים אצל קבלנים ערבים. תנאי העבודה היו, כנהוג, אצל ערבים: 12 שעות ליום. השכר היה 34–40 גרוש ליום, מהפועלים היו מנכים גרוש ליום – דמי ביטוח ממקרי אסון. עבדו לא יום-יום, אלא בסירוגים, כרצון הקבלן ובסידוריו. והנה בזמן האחרון השתחררו הסטיוידורים היהודים מאפוטרופסות של קבלנים והחלו לקבל עבודה ישר מסוכני הים.

סוכני האניות רוקח ושותפיו היו ראשונים להתקשר עם הסטיוידורים הסאלוניקאים היהודים. יתר הסוכנים היססו תחילה ואח"כ הצטרפו גם הם: דיזנגוף ושותפיו, ארנולד ברנשטין בעלי האניה „תל אביב“ הם גם סוכנים לאניות אחרות) ועוד.

עוד סוכנויות של אניות מלבד הנ"ל יש בידי יהודים: „פרדס“, משולם ושלוש, רוזנפלד, ברקוביץ, בן-נחום (וייט ובנו). ויש לציין כי הסוכנויות האלה נענות לדרישת העבודה העברית.

עתה הוכיח הניסיון כי הקבוצה הסאלוניקאית הצליחה ואינה נופלת בטיב עבודתה ורגש-אחריותה מקבוצות הסטיוידורים הותיקות ביותר. לפי שעה עובדים 53 איש. חסרים לפחות עוד 100 פועלים יהודים למקצוע זה. החברים הסאלוניקאים מגלים רצון טוב לחנך עוד בעלי מקצוע יהודים.

* * *

בספינות ובאניות השייכות ליהודים עובדים („דורה“, קארולה, „עתיד“, „הר ציון“, „הר הכרמל“, „תל־אביב“) עובדים כשלוש מאות איש. בהם רק שליש יהודים.

יש צורך לחנך אנשים במקצוע. מר א. ברנשטין הבטיח לעזור בזה. נחוצה לפחות ספינה אחת הגונה ללימוד, כדי שנוכל להרבות את האפשרויות להתאמן במלאכת־הים.

יש כבר נצני איגוד בין יורדי הים שלנו. נחוץ להצטרף לאינטרנציונל פועלי הים. יש חוקים ומנהגים בין־לאומיים להגנה על יורדי הים. אף המשכורות נקבעות לפי דגל האניה, כלומר שייכותה לארץ מסויימת.

מספר ניכר של ספנים יהודים עובדים בחברת הספנות של רוקח ושותפיו בהנהלתו של רב־החובל זאב־הים. ספנים אלה הם חניכי ענף-הים של התאגדות-„הפועל“. לחברה יש 12 סירות־משא וסירות־מוטור (לנוסעים).

מועצת פועלי חיפה דואגת עתה לישוב עובדי הים. הקה"ק הקצתה למטרה זו 300 דונם בעמק זבולון, ליד קרית חיים. סודרה קבוצה ראשונה להשתכנות. עולי העדה הסאלוניקאית בתל אביב עוזרים בדבר, וביחוד יש לציין את מר דוד פלורנטין.

מלבד החברים מסאלוניקי נכנסו זה לא כבר לעבודת הסבלות חברים שעלו מפולין במיוחד לעבודות הנמל. הם נקלטו יפה בעבודה.

מקצועות הנמל והים דורשים טיפול צבורי מתמיד כדי להחדיר בהם את העבודה העברית וכדי להרים בהן את תנאי העבודה לגובה הוגן.


"דבר", שנה עשירית, מס' 2985, 6 במרץ 1935, (תוספת ערב), עמ' 7. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s