נוסדה אגודת עובדי-ים עברים – 7 באפריל 1935

נוסדה אגודת עובדי-ים עברים

יש כבר כ-100 מלחים, קצינים ועובדי-ים עברים

בליל ה' נתקיימה ב„ביתנו“ בחיפה מסיבה חגיגית מוקדשת ליסוד אגודת עובדי-הים של מועצת פועלי חיפה. השתתפו כל העובדים היהודים של אנית „תל-אביב“ (למעלה מ-50 מלחים), קצינים ועובדי שירות), הספנים העובדים בחוף חיפה, אחדים ממלחי האניה „עתיד“, הסקציה הימית של „הפועל“, מזכירות מועצת פועלי חיפה. מלחי האניה „תל-אביב“ שהופיעו בתלבשתם הרשמית וחברי הסקציה הימית של הפועל בתלבשתם הימית הוסיפו למסיבה חן והשרו ברחוב החלוץ סביב „ביתנו“ והאמפיתיאטרון רוח של חג לעבודת הים. ליד „ביתנו“ התאספו מאות פועלים שקיבלו את עובדי האניה „תל-אביב“ בתשואות.

את המסיבה פתח א. חוּשי, שעמד בנאום קצר על המאמצים הרבים אשר ההסתדרות בחיפה השקיעה ומשקיעה לשם כיבוש מלאכות הנמל והים; ציין כי למעלה מ־15000 מלחים ועובדי ים עובדים בשביל העליה העברית והישוב העברי בא"י ועד לפני זמן קצר לא היה ביניהם כמעט אף יהודי אחד ועתה יש התחלה רצינית. עובדים כבר באניות העבריות כ-100 מלחים, קצינים ועובדי ים וביניהם כ-60% באניה „תל-אביב“ בלבד. עתה בא הזמן ליצירת אגודת עובדי ים. א. חושי הכריז על ארגון אגודת עובדי הים הראשונה בהיסטוריה העברית.

מ. שפירא הסביר לעובדי האניה את ערך הארגון המקצועי בכלל ואת ערכו של ארגון עובדי הים בפרט. סיפר על כיבושי ההסתדרות בשדה העבודה העברית, על תולדות החדירה של הפועל ה עברי לחקלאות וציין את האפשרויות של התפתחות הענף הימי.

אחד הקצינים וב"כ המלחים סיפרו במסיבה על תלאותיהם עד אשר הגיעו לעבודה באניה „תל-אביב“ ועתה חותרים מכל צד  נגד המפעל העברי הצעיר ויש סכנה שהנסיון ייכשל אם הציבור העברי בארץ ובגולה לא ידע לעזור למפעל זה, ע"י כך שהעולים היהודים יבכרו לנסוע באניה עברית המעסיקה עובדים יהודים מאורגנים. דברי עובדי „תל אביב“ נתקבלו בתשואות ע"י מאות הנאספים. אחרון לנואמים היה זאב-הים שברך את עובדי „תל-אביב“ ואת מ.פ.ח. לרגל יצירת האגודה. סיפר על מאמציו הוא ועל מאמצי חבריו במשך 10 שנים בכיבוש המקצוע הימי.

נבחר ועד האגודה המורכב משלושה חברים מבין הספנים העובדים בחיפה, שני ב"כ האניה „תל-אביב“ וב"כ אחד מכל אניה עברית.

אחרי המסיבה הוזמנו כל עובדי האניה „תל-אביב“ להצגת „דייגים“ של „אוהל“ באמפיתיאטרון.


"דבר", שנה עשירית, מס' 3012, 7 באפריל 1935 (תוספת ערב), עמ' 7. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s