ראשי הציונות נגד הספנות העברית – 31 במרץ 1935

חבלי היצירה של הצי המסחרי-העברי

הללויד הימי הא"י – בדרך הצלחה

עתוננו היה הראשון שגלה את החתירות הבלתי הוגנות של חברות הספנות הזרות נגד מפעלי הספנות העברית הצעירה. התעכבנו ביחוד על מאמצי ההתחרות הבלתי הוגנים של „ללויד טרייסטינו“ נגד חברת א"י לספנות, בעלת האניה „תל אביב“.

עמדתו של עתוננו ריכזה את תשומת לבו של הקהל לשאלה בוערת ומכריעה זו, וכיום מקדישה גם העתונות הרשמית תשומת לב במדה ידועה למלחמת הקיום של ניצני הצי העברי. מדי פעם מופיעים ב„הארץ“ ו„דבר“ רשימות, הערות, ואפילו קטעי מאמרים ראשיים הדורשים מחברת „ללויד טריסטינו“ לחדול מאמצעי חתירה אלה.

אולם יש לציין שלמרות תנועת המחאה שקמה בציבור ממשיכה חברת לויד טריסטינו בשיטת ההתחרות הפגומה נגד הספנות העברית.

ולפני זמן פרסמנו שחברת „פלסטין אורינט לויד“ קבלה התראה מ„לויד טריסטינו“, עם איום לשלול ממנה את האפשרות למכירת הכרטיסים במקרה שהיא לא תפסיק את מכירת כרטיסי הנסיעה של „תל אביב“.

חברת לויד טריסטינו הכחישה את ההאשמה הזו, אולם ממקור נאמן מודיעים שאין אמת בהכחשה. עתה הגיעה ידיעה שמשרד הנסיעות „בכר“ בשוויץ, המוכר העקרי של כרטיסי הנסיעה לא"י בארץ זו קבל מכתב דומה מלויד טריסטינו. ידיעה זו מאשרת שלויד טריסטינו ממשיכה ללכת בדרכה, ומכריחה יהודים להחרים יהודים.

אולם מלחמת החתירה נגד הספנות העברית אינה מצטמצמת באמצעים אלה בלבד. היא נוקטת בשיטות עוד יותר מחפירות ונפסדות. כמה פעמים הופיעו בעתונות היהודית בפולניה ידיעות על „קלקול מכונות“ של הספינה „תל אביב“, וכיוצא בזה. יד נעלמת „משרבבת“ ידיעות אלה לתוך העתונות כדי להבאיש את ריחה של הספנות העברית, ולשלול ממנה את אימון הקהל. הדברים מגיעים לידי כך שמשרדים הרוצים לתלות את תמונת „תל אביב“ נערך להם לחץ שיסירוה…

ראשי הציונות הרשמית, הראשונים לתמוך בכל נטיה ליקבידאציונית איזו שהיא, עושים עתה את הכל בכדי לסייע ללויד טריסטינו החברה הזרה האדירה להחניק את הספנות העברית הצעירה בראשיתה.

מחלקת העליה של הסוכנות לא זו בלבד שאינה משתדלת להמריץ את הנוסעים היהודיים לנסוע בספינות העבריות, אלא שנוסף על כך היא גם מפרזת שבחים ללויד טריסטינו. מר גרינבוים „מיניסטר העליה“ הרים על נס את פעולותיה של חברה זו בבאנקט מיוחד שנועד למטרה הזאת – לעזור לחברה במלחמת ההתחרות שלה נגד הספנות העברית.

„הגדיל לעשות“ ממנו הפרופ. ווייצמן ששלח ללויד טריסטינו מברק תשבחות מיוחד, בעל כוונה הקופה למדי של ריקלמה. לויד טריסטינו הדפיס מברק זה בפלאקאטים מיוחדים, והפיצם במספר עצום בארץ ובגולה. מברק זה ודבריו של מר גרינבוים באים ליצור את הרושם אצל הקהל היהודי שחברת לויד טריסטינו היא חברת הספנות שהמוסדות הציוניים ממליצים עליה לעומת יתר חברות הספנות. כך „תומכת“ הציונות הרשמית בניצני הספנות העברית, מקצוע המסוגל לכלכל אלפי יהודים ושיש לו חשיבות מדינית מרובה.

אין כלל צורך להטעים מעל עתון זה שאין אנו קוראים לשום חרם כלכלי על חברת לויד טריסטינו או על חברה זרה אחרת. בימי השביתה בבנין מר דוד בחיפה הטעמנו וחזרנו שאין לנו מאומה נגד עבודתם של מספר פועלים איטלקיים בבנין. וכך הוא יחסנו לכל יחיד ולכל מפעל מארץ אחרת העובדים בארצנו באיזו שהיא צורה.

אולם אנו לא נוכל להרשות לחברת ספנות אדירה להחניק באמצעי תחרות מבישים ובלתי מוסריים מפעל יהודי צעיר.


"הירדן", שנה א', מס' 271, 31 במרץ 1935, עמ' 3. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s