תסיסה ביפו – 20 במאי 1936

תסיסה ביפו

משלחת ספנים לנציב העליון. – אנית מלחמה בחוף יפו. – רדיפת הספנים הערבים אחרי האניה היוגוסלבית.

פתיחת הנמל בת"א עוררה תמהון בלב ההמון הערבי, שפטמוהו במשך כל הזמן בבדיות על הרעב בתל־אביב ועל היאוש הרב השורר בתוכה.

מיד נראו מסיתים ותועמלנים רבים עוברים מקבוצה לקבוצה ונושאים נאומים מסיתים. לפנות ערב רבו ההתקהלויות. ביחוד נצטופף קהל רב לפני קלוב הספנים.

עם התקרב הלילה נתחזקו משמרות השוטרים ליד המוצאות לתל אביב. הרחובות ביפו נחסמו במחסומים של תיל דוקר ולא נתנו לעבור ברחובות. קו הרכבת נשמר בקפדנות. החיילים השומרים קבלו צו לירות בכל מי שלא  יעמוד אם יקבל צו מתאים.

ברכבות נמצאים שוטרים מזויינים השומרים על כל תקלה.

לפנות ערב הגיעה לנמל יפו אנית מלחמה אנגלית על תחמושתה וחייליה. האניה היא מטפוס הצלבניות והיא שייכת לצי האנגלי שבים התיכון. היא תעגון בנמל יפו זמן מה. בואה קשור עם שמירת הבטחון מסביב לחוף יפו־תל־אביב.

*

ממקור ערבי נודע לנו:

משלחת מטעם ראשי הספנים וועד השביתה בקרה אצל ה' קרוסביי מושל המחוז וקבלה בפניו על „המעשה של הממשלה“, שהתירה ליהודים לפרק סחורות בחוף תל אביב. הם השמיעו גם דברי איום. המושל השיב, שדבר זה הוא מסמכות הנציב. מיד נסעה משלחת ספנים לירושלים, כדי לבקש ראיון אצל הנציב.

הבוקר תתכנס ביפו אספה של באי כח מוסדות ערביים, ספנים, פקידים וסוחרים בהשתתפות ועד השביתה, כדי לדון על המשכת השביתה בכלל וענין הספנים בפרט. כנראה, שוררים חלוקי דעות גדולים בין הערבים בענין השביתה והמשכתה או חסולה. ההתרגשות ביפו היתה רבה בענין פריקת מטען האניה בתל אביב.

אתמול, אחר שעזבה האניה היוגוסלאבית שהביאה מלט לתל אביב, את יפו, לקחה אתה גם סירה אחת מסירות הנמל. הסירה נקשרה לאניה בחבל ושטה אחריה. כמה סירות של ספנים מנמל יפו רדפו אחרי האניה וניתקו את הסירה. הם ניסו גם להתקיף את האניה. שוטר בריטי ממשמר השוטרים שעל מכסה האניה ירה מעל ראשי הספנים היושבים בסירות ורק אז הרפו הספנים ממנה וחזרו ליפו.

כפי שמודיעים נשאר משמר שוטרים על פני האניה היוגוסלאבית לשמירה בפני הפתעות כל שהן.

לדברי מקור ערבי היה היורה פקיד אנגלי מהנמל. הספן  הערבי שנתק את הסירה לא נפגע וחזר בשחיה לחוף.


"הארץ", שנה תשע־עשרה, מס' 5123, 20 במאי 1936, עמ' 1 ו־7. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s