בחוף תל-אביב היום – 20 במאי 1936

בחוף תל-אביב היום

המשך העבודה בפריקה ובהכשרת המקום. – עבודה מאומצת למרות רוח סערה בים. – מדברי ה' מ. דיזנגוף בנמל היום. – בקור ב"כ השלטונות במקום.

גדולה היתה התענינות הצבור הבוקר בעבודת הפריקה בחוף תל־אביב. רבים עמדו משני עברי שפת הים, בתערוכה ועל גג הקפה „גאלינה־סאפיר“, והסתכלו בעבודה החרוצה של הפועלים המכשירים את המקום ופורקים את המלט.

העבודה התחילה הבוקר על ידי כמה עשרות פועלים, ואף כי הים סוער לא באה הפסקה בפריקה, ולהיפך המים זרמו בתוקף כלפי החוף וכיסו שטח שעוד אתמול היה יבש, ועל ידי כך יכולות הסירות להתקרב יותר אל החוף. דבר זה הקטין את שטח הריוח שבין החוף והסירות, ועם זה קימץ זמן בפריקה. מצב רוחם של המפרקים מרומם מאד, בפרט בעת שהם מלווים את עבודתם בקריאות עדוד ימיות בעברית, דוגמת הקריאות המציינות כל העובדים בנמלים.

קצין הנמל של יפו, ה' הדס מפקח על עבודת הפריקה מטעם השלטונות, ושוטרים בריטיים ויהודים שומרים במקום. הבוקר נוספו עוד כמה סירות המקילות את העבודה, כמו כן גם גדל מספר העובדים. משערים, שעד הצהרים יפרקו למעלה מ־500 שקים מלט. האניה עוגנת במרחק מה מן החוף, והיא מוקפת שלש סירות־משמר מטעם השלטונות. לפני הצהרים בקרו במקום קצין מחוז הדרום ה' אפשטיין, קצין המשטרה הבריטית ה' הארינגטון. באו גם עסקנים צבוריים שונים.

בשעה 11 הגיע למקום ה' דיזנגוף, בלוית הפרופ' מארקוס, הד"ר שרמן והד"ר אלוטין. את פני העובדים והנאספים שהריעו לכבודו, קבל ה' ד. בדברים אלו: „אכן יש נמל בתל־אביב, כיום אנו כבר עובדים אצלנו“. המהנדס העירוני ה' שיפמן נתן לה' דיזנגוף הסברה על הנעשה וגם הוליך את האורחים על פני גשר העץ שבתוך הים. כאן ניסה הפרופ' מארקוס לעזור לה' דיזנגוף לילך על הקרשים, אולם הלה השיב: „עליך פרופ' מארקוס היקר מוטל היום להיות רק מסתכל, כי כאן במקום הזה כולנו בריאים“.

לאחר הבקור הוזמן ה' דיזנגוף עם מלויו לקפה „גלינה־ספיר“ על כוס תה. (מטעם בית הקפה סודרה אתמול מסבה – מתוצרת הארץ – לכבוד עובדי המקום).

המסבה המצומצת על כוס תה היתה נלבבה מאד. כל המסובים שתו לחייו ולבריאותו של ה' דיזנגוף והוא הודה להם ואמר: „אילו הייתי סופרים של עתוני חוץ לארץ הייתי שולח טלגרמה בנוסח זה: „בכל הארץ אי־שקט – ובתל־אביב בונים נמל“. אחר כך בירך ה' דיזנגוף את העובדים והביע את אשרו הנפשי ממראה עיניו: יודעים אתם במה זכתה הספינה היוגוסלאווית שתהיה הראשונה בפריקת מטען בחוף תל־אביב? ביום פתיחת הביתן היוגוסלאווי נתכבדתי ע"י המדינה היוגוסלאווית באות כבוד, והנה כנראה הרגישו, שקרובים הם על ידי כך אלי ואל העיר הזאת והעיזו לעגון את אניתם בחוף תל־אביב.

לאחר צילומים בשביל תמונות ובשביל יומן קולנוע, עזב ה' דיזנגוף ומלוויו את המקום ונסעו לבית־העיריה.


"הארץ", שנה י"ט, תוספת ערב לגליון 5123, 20 במאי 1936, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s