„דבר“ בנמל תל-אביב – 19 בנובמבר 1936

„דבר“ בנמל תל־אביב

לפני ימים אחדים פורסם בצבור ההישג של ועד הנמל בתל־אביב: ההיתר לפרוק משא כללי (ג'נראל קארגו) בחוף ת"א. רשימת הסחורות שהותרו בפריקה כללה גם נייר־עתון (בזכות יזמתו של מר י. א. לוינסון, ב"כ בתי חרושת לנייר).

בו ביום שנודע דבר ההיתר להנהלת „דבר“ נתקבלה גם ידיעה שהאניה „סאוונמאה“ מפינלאנד מובילה בשביל העתון משלוח נייר (מביהח"ר הידוע „קימנה“), המיועד כרגיל בחדשי המאורעות לנמל חיפה. הנהלת „דבר“ גייסה את כל הגורמים הבאים בחשבון שהאניה תעגון בת"א ולא בחיפה. הדבר לא עלה בנקל, אולם הקשיים סולקו בזכותם של כמה וכמה מסייעים, החל מהסוכנות הסקנדינבית למזרח הקרוב (ב"כ האניה), היחס האדיב של  פקידות החוף והמכס, וכלה בהתענינות המיוחדת מצד הנהלת העבודה בנמל. כולם יצויינו לשבח.

אתמול עגנה האניה בחוף ת"א והתחילה לפרוק עצים וקרטון (בשביל בית החרושת לקרטונז' של ה"ה שפלן וזילברברג).

מ. קרופניק מהנהלת „דבר“ וב"כ בתי החרושת הנ"ל עלו על האניה ונתקבלו בסבר פנים יפות ע"י רב החובל, מר באֶקמן, איש־ים פיני, אשר הדגיש את התפעלותו למסירותם של אנשי תל אביב לראשית־נמלם.

לאחר הצהרים החלה פריקת הנייר של „דבר“, והוא נפגש בתשואות מצד הפועלים. כל העובדים בנמל: הסוחרים, הספנים, הסבלים, הנהגים וכו' כובדו מטעם הנהלת „דבר“ במאכל ובמשקה; לכל אחד חולק עלון מודפס לזכר פריקה ראשונה של נייר־עתון בחוף ת"א, בשביל „דבר“, ובדיוק ביום מלאת חצי שנה לפתיחת החוף.

בינתיים התקיים סיור עובדי „דבר“  והועה"פ של ההסתדרות בעבודות הנעשות בשטח נמל־הסירות.

הפריקה נמשכה עד שעה מאוחרת בערב, לאור פנסי־חשמל ועברה בהצלחה מלאה.


"דבר", שנה שתים־עשרה, מס' 3502, 19 בנובמבר 1936, עמ' 1. באוסף עיתונות היסטורית יהודית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s