מחזור שני לבית הספר הימי בצ'יוויטווקיה – 7 באוקטובר 1936

לכיבוש הים

ספינת המוטור המפרשית "שרה 1" הפליגה בתחלת חודש ספטמבר לגנובה, בלי התלמידים, ונכנסה שם לבריכה לשם נקוי חלקה שמתחת למים. שלשת בוגרי המחזור הראשון, המפקד א. בלס והמכונאים אייזנברג ושמינברגר, נכללו בתוך אקיפאז' הספינה. הראשון בתור תלמיד קצין והאחרונים בתור סגני המכונאי הראשי. עבודות הכנת הספינה נעשו בפקוח מורה בית־הספר הימי הקפיטן זאבוטא.

בעת שהית הספינה בגנובה נוכחו שם גם נציב בית"ר דאיטליה הקצין ג'. רויפר ובוגר המחזור הראשון של בית הספר ל. בלע, אשר שהה באיטליה לרגל עניניו הפרטיים.

הקצין בלע בקר גם בצ'יוויטאווקיה בה ניתנה לו הזדמנות להתבונן מקרוב לפעילות בית הספר הימי ובפיזה, עפ"י הזמנת הנציב רויפר לשם התיעצות על כמה ענינים הקשורים בהפלגתה הקרובה של הספינה ועתיד בית הספר הימי.

הקפיטן נ. פוסקו מנהל בית הספר הימי בצ'יוויטאווקיה, חזר בהתחלת ספטמבר בחופשתו, וימשיך בהכנות לקראת המחזור השלישי של בית הספר.

סגן מפקד בית הספר הסמל י. גרינברגר קבל חופשה לחודש ימים, אותה יבלה בביתו. בתור ממלא מקומו נתמנה הסמל אלטשולר.

מפקד בית הספר הקצין בלט המציא לשלטון את רשימת כל התלמידים שעמדו בבחינות עם עיוניהם, לשתי מחלקותיהם – ספנים ומכונאים.

העתון האיטלקי בליבורנו „איל טלגרפו“ מסר במדור הכרוניקה הלאציאלית שלו הודעה על סיום הקורס התיאורי של בית הספר הבית"רי כגון:

„בבית הספר הימי בצ'יוויטאווקיה נגמר המחזור השני המיוחד לתלמידים ציונים מארצות שונות. אחר סיימם את הקורס התיאורי הם יעשו את הקורס המעשי בספינת מוטור מפרשית גדולה בעלת ארבע תורנים „שרה 1“, ספינת־אשכולה ראשונה של הצי המתהווה של ציון החדשה. הספינה הפליגה לגנובה כדי לנקות את חלקה התחתון. בשובה לצ'יוויטאווקיה יעלו עליה הבוגרים החדשים להפלגתם המעשית הראשונה.“

ברכת ה„תיאודור הרצל“ לראש בית"ר והשלטון

ראש בית"ר והשלטון קבלו ברכה לרגל ראש השנה, מהספינה המפרשית „תיאודור הרצל“ העוגנת כעת בקופנהאגן.

ב„ליגה הימית“

אחד העסקנים הריגאים החשובים, ה' רודולף קפלן, העוסק באופן פעיל בעניני הספינה „תיאודור הרצל“, שוהה כעת בפאריס. המחלקה הימית בשלטון בית"ר התקשרה עם ועד „אגוד ידידי הספנות העברית“ בפאריס והציעה לה לבוא בדברים עם ה' קפלן לשם יצירת סניף ה„ליגה“ בלאטוויה.

בולטין ותזכיר אנגלי

הבולטין של המחלקה הימית ע"י שלטון בית"ר, „הים העברי“ יופיע מעתה גם בשפה האנגלית ויישלח לכל האישים והמוסדות הנמצאים בחוג התענינותה של ה„ליגה הימית“. אליו יצורף תזכיר מיוחד של בעיות כיבוש הים.


"הירדן", שנה שלישית, מס' 604, 7 באוקטובר 1936, עמ' 11. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s