עם מלאת שנה לנמל תל-אביב – 19 במאי 1937

עם מלאת שנה לנמל תל־אביב

האספה החגיגית של הליגה הימית העברית

באסיפת עם מפוארת מטעם הליגה הימית העברית נפתחה אמש פרשת החגיגות של יום הים במלאת שנה לנמל תל־אביב. האולם הגדול של הקונצרטים במגרשי התערוכה נתמלא כולו, ובקשב רב שמעו אלפי הנוכחים את הנאומים הקצרים על ערך היום ועל ערך הים בשבילנו. מעט תפאורת ימית (רקע סמלי נאה, דגלי אגודות ספורט ומפעלי ספנות עברי לצדי הבמה), ערוכה בטעם – סייעה להמחשת נושא האספה. חברי מועצת הליגה בת"א הסבו אל שולחן הנשיאות ואתם אורחים מהנהלת אוצר מפעלי הים. נשיא הליגה הימית בחיפה, ד"ר סולובייציק, נשיאת „זבולון“ מרת דיימונד, אנשי ים ותיקים וצעירים כרבי החובלים פראנקפורטאֶר וזאב הים. ישב ראש מר אליהו ברלין, חבר הנהלת הועד הלאומי.

נאמו ד"ר סולובייצ'יק, ז. הופיאֶן, מ. שרתוק וד. רמז.

אזכרה לדיזנגוף

במבוא נאומו אמר מ. שרתוק:

„בהתיצבי לדבר לפניכם איני יכול שלא לזכור ושלא להזכירכם את האיש שאתו יחד זכיתי לדבר באסיפה שנתקיימה במגרשי התערוכה בקיץ שעבר, האיש שפתיחת הנמל הזה היתה אולי השמחה הגדולה האחרונה בחייו, הלא הוא ראש העיר, מאיר דיזנגוף“.

לחיזוק הליגה הימית

ד"ר סולובייצ'יק ורמז הקדישו חלק מדבריהם לקריאה אל הקהל – להצטרף אל הליגה הימית, שתעודתה להקיף גם את התפוצות ולהחיש את חדירתנו לים. „עת לעשות“ היתה הסיסמה.

„היהודים והים“

באולם חולקה החוברת המנוקדת של מר ש. טולקובסקי „היהודים והים“, הרצאת צרור עובדות מענינות הבא להעיר „על הקשר העמוק והבלתי נפסק כמעט, שהיה קיים תמיד בכל הדורות ובהרבה ארצות, בין היהודים לים“.

נמל תל־אביב בתבניות ניר

בפרוזדור נמכר משחק ילדים נהדר, חלקי ניר צבעוני גזור שמהן אפשר להקים את תכנית נמל הסירות של ת"א על כל חלקיו, לפי תכניתו המושלמת.

האניה הר הכרמל בתל־אביב

האניה הר הכרמל (קו חיפה קונסטאנצה) של הלויד הימי הארצישראלי תבוא היום לכבוד יום־הים אל חוף ת"א. ב־4.30 תגיע הנה. ב־5 תבקר בה משלחת ב"כ הליגה הימית העברית, ועד הנמל, עירית תל־אביב ועוד. ב־7.30 בערב תפליג האניה ישר לקונסטאנצה. על העובדים היהודים על האניה נמנה גם רב־החובל.


"דבר", שנה שתים עשרה, מס' 3655, 19 במאי 1937, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s