הליגה הימית ודרכי עבודתה – 21 בדצמבר 1936

הליגה הימית ודרכי עבודתה

הרעיון ע"ד „כיבוש הים“ עלול להלהיב את לבות כל העם היהודי בכל תפוצותיו, הואיל וברור לכל, שבדרך זו אפשר להגדיל את כוח הקליטה של ארצנו ולשחרר אותנו במידה רבה מן התלות בזרים, העושים חיל על חשבוננו, ועם זה חותרים תחת קיומנו הלאומי. הרבה כבר לקינו בגופנו בממוננו על אשר הזנחנו את עניני הים עד עתה. עלינו לתקן את המעוות ולוּ באחור זמן.

דומה שאפילו אלה, אשר מטעמים שונים התנגדו עד כה לקרנותינו הלאומיות, יסייעו לנו בשטח זה. סביב יצירת כוח־הים שלנו אפשר יהיה כמדומה לאחד את כל המפלגות, השואפות לחיי חרות ועצמאות במולדת.

הליגה הימית צריכה להיות לא מוסד ארצי בלבד. עליה להיעשות מוסד עולמי כלל־ישראלי, שמרכזו בארץ, וצנורות השפעתו לכל פינות הגולה. כי על ידי כבוש הים בשיטה ובהתמדה – אנו מגדילים את שטח ארצנו למען המוני העם הפזורים.

האניות שלנו, שתגענה אל כל חופי העולם ונמליו, עתידות לקשר את יהודי כל הארצות קשר אמיץ, ולהגביר את תשוקתם לעלות לארץ ולהכות בה שרשים. הריני רואה בחזוני פדרציה של החברות לאניות היהודיות, עם מלחים יהודים דוברי עברית, נושאי בשורת־התחיה לכל קצווי־ארץ, ודגל האומה מתנוסס בכל ימי תבל. תחנות רדיו ומכונות קולנוע יקיימו מגע חי תמידי בין הנוסעים באניותינו ובין ארץ־ישראל.

מלאכת הדייג, שתפותח בעזרת הליגה הימית ותחת פיקוחה תפרנס רבבות משפחות, – בדייג, בתעשית שימורים ובשיווק.

אקדמיה ימית תיווסד להקים אנשי־ים מומחים לצי, לדיוג, ולפיתוח התעשיה הימית המעונפת.

מספר חברים של הליגה הימית יכולים להגיע לרבבות רבות, אם נשכיל להחדיר את הרעיון בכל חוצות הגולה. עתונות, רדיו, סרטי קולנוע וכו' – כאלה אלה יעמדו לרשות תעמולתנו, אם רק נדע להשתמש בהם. עלינו לחנך את הנוער להדריכו במקצועות הים. בוּל שמחירו פעוט – אם יודבק על כרטיס־נסיעה באניה, או על מכתבים וכרטיסים לבתי־שעשועים – עלול להגדיל את הכנסות הליגה ולהפיץ את רעיון כיבוש הים.

לוּ רק נמצאו העושים והמעשים!

י. קרניאלי


"דבר", שנה שתים עשרה, מס' 3529, 21 בדצמבר 1936, עמ' 5. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s