י. הלפרין / הבעת תודה ברבים – 26 בנובמבר 1937

רב חובל ירמיהו הלפרין. מקור: ויקיפדיה.

הבעת־תודה ברבים

בשם ברית ידידי הספנות העברית ונשיאה, ה' אפרים קירשנר, ובשם הקצינים, המלחים והתלמידים של „שרה א'“ בקשר לבקורה הראשון בחופי המולדת, הנני מביע בזה את תודתי לכל הגושים והיחידים אשר הושיטו את עזרתם והביעו את אהדתם למפעל הימי העברי שיש לי הכבוד לעמוד בראשו.

חזיון של בית ספר ימי עברי איננו מן הרגילים. הנסיון הזה מחוסר הוא כל תקדים וכל דוגמה. לא בבת אחת תימצא הדרך הנכונה ביותר לחנוך צעירי ישראל לקראת תורת הים, כי רבה עדיין ירושת הדורות הקודמים. גם קשי אחר עומד לנו לשטן: אצל כל אומה נורמאלית מהווה החנוך הימי של הנוער חלק לא־נפרד של התכנית הממשלתית להוראה מקצועית ומוסדות לימוד מסוג זה נתמכים רובם ככולם באמצעיהן של הממשלות. אצלנו, עם מחוסר מדינה, גם הרעיון הימי הולך ומתגשם אחרת: הצבור הרחב נתבע למלא מתוך התנדבות את הפונקציה הממלכתית הזאת.

קבלת הפנים ממנה נהנינו בארץ־ישראל הראתה בעליל, מה גדלה בחוגים השונים של הישוב ההבנה של ערך המפעלים הימיים וביחוד חנוך הנוער לים. העזרה שניתנה לנו (אמנם לא במדה הדרושה, מה שיש לזקוף בעיקר על חשבון המשבר הקשה השורר בארץ) נבעה מחוגים שונים ורחבים של הישוב הארצישראלי.

מחוג מסוים נשמעה כלפינו האשמה שמפעלנו הוא במהותו מפעל חד־צדדי ומפלגתי צר. בהזדמנות זו עלי להודיע כי בית ספרנו פתוח לכל  צעיר יהודי החושב להתמכר ברצינות לחיי הים והמתאים לכל התנאים בשורה אחת עם המועמדים הבית"רים. בתור דוגמה: קבלנו עתה בארץ ישראל מספר צעירים שאינם בית"רים. מנהלי המפעל שמו למטרה תכלית יחידה זו והיא: חנוך ימי מקצועי, שהוא לפי עצם מהותו אפוליטי ואל־מפלגתי. אולם לשום גוש או זרם בישוב אין הזכות להאשים ארגון נוער מסויים שלקח על עצמו את היזמה החלוצית והגשימה בכחותיו הוא. חובתו של כל יהודי בעל השקפה ציונית לתת עזרה לכל ארגון נוער כזה מבלי שים לב מהי אמונתו הפוליטית.

בתוך קהל הידידים הפעילים של מפעלנו בארץ־ישראל, שמספרם מגיע למאות הרשוני לציין במיוחד את השתתפותם של העומדים בראש המוסדות העירוניים והצבוריים של הישוב העברי, של כבוד הרבנים הראשיים, של אנשי המדע והאמנות. ברכתי שלוחה גם לכל אותם הידידים שאין כל יכולת להגיע אליהם מפאת מספרם הרב. בשם קציני ותלמידי ובשמי אני הריני מבקש לקבל את רגשי הוקרתנו על הכנסת האורחים לה זכינו.

י. הלפרין

מפקד הספינה „שרה א'“.


"הירדן", שנה ד', מס' 755, 26 בנובמבר 1937, עמ' 5. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s