חנוכת רציף הנוסעים בנמל תל אביב – 23 בפברואר 1938

היום חג העליה בנמל ת"א

אוצר מפעלי ים מודיע בזה, שבגלל מזג האויר שהשתנה לרעה יתקיים הטכס הרשמי בתוך מחסן מס. 3.

בשעה 8.30 תנתן אפשרות לקהל עם כרטיסים של 50 מיל, שנמכרו ויימכרו על ידי השערים, להכנס לנמל דרך שער חבר הלאומים. המזומנים לטכס הרשמי ייכנסו דרך השער ברחוב „שער ציון“. בשעה 15 יפתחו את הדלתות למחסן מס. 3 ובשעה 11.45 ישאו נאומים מר ישראל רוקח, ראש העיר, מר בן־צבי, יושב ראש הועד הלאומי, מר משה שרתוק בשם הסוכנות, מר מ. אוסישקין נשיא קה"ק, הרב הראשי מר הרצוג ומר דוד רמז, סגן נשיא אוצר מפעלי ים.

בשעה 12.30 יגיע הוד מעלתו הנציב העליון לנמל דרך רחוב שער ציון, יפתח את תחנת הנוסעים, יעבור את הבנין, יגש לרציף הנוסעים ויכנס למחסן מס. 3 לקול מנגינת ההמנונים הלאומיים.

מר א. ז. הופין נשיא אוצר מפעלי ים ישא נאום ואחריו ינאם הוד מעלתו הנציב העליון.

אספת ההמונים ב„בית העם“

מטעם „חבל ימי לישראל“

אמש התקיימה ב„בית העם“ אספה חגיגית, כפתיחה לשבוע של החבל הימי לישראל, בנוכחות באי־כח המוסדות הלאומיים, העירוניים והימיים, הפלוגות הימיות של הנוער ובהשתתפות קהל אלפים מבפנים ומבחוץ. פתח את האספה ה' ד"ר ב. מוסינזון, שהדגיש את ערכו של המאורע של פתיחת הנמל לנוסעים ואת תפקידה של הרבבה הראשונה של חברי חבל ימי לישראל בשלב ראשון זה של הקמת הנמל. אחריו דיבר ראש העיריה מר י. רוקח על המקצוע החדש שהתמחו בו בחורי ישראל: מקצוע הים. תלל אביב היתה רחוקה מקשר אל הים. השער היה ביפו. התחלנו להקים שער משלנו, עכשיו הגענו לשלב חשוב ועלינו להשלים, לבנות נמל גדול, עמוק, שהאניות יגיעו עד הרציף.

מר יצחק גרינבוים מברך בשם הסוכנות היהודית ואומר, שמפעל הנמל העברי נובע ממעמקי הגעגועים לתיקון חיינו ולהשלמת גאולתנו. כבשנו את חוף הים ועלינו להוסיף ולכבוש גם את הים. זהו סוג החג שאנו חוגגים.

יושב ראש אוצר מפעלי ים, מר ז. הופין, מדגיש, שהמפעל דורש שתי מידות: סבלנות ופעילות. השניה יש לנו להראשונה אנו זקוקים. אנחנו צריכים להיות פעילים, להמשיך ולהגדיל. אבל נמל איננו נוצר בין לילה. אנחנו קיבלנו על עצמנו לבנות נמל גדול ולא בריכה של סירות. נמלנו נבנה לפי רצון והרצון נתקל בקשיים, אולם אנחנו נתגבר עליהם.

ה' ד"ר סולובייצ'יק (חיפה) אומר, שנמל תל־אביב הוא מסגרת מציאותית שיש להכניס בו תוכן, להוסיף פרקים חדשים, להזרים עליה של רבבות דרך שער ציון באניות ציון, להקים ספנות עברית. כלי לשיבת ציון: צי־ציון.

ה' דוד רמז מוסר את ברכת קבוצת „סדום“ שעורכת מסיבה בשעת האסיפה הזאת לכבוד המאורע וברכתו הטלגראפית של ועד „נחשון“ באמריקה, המודיע, שביום הנמל בתל־אביב נערכות אסיפות הסברה וחגיגות בערי אמריקה. בכח אהבה אמתית למפעל נחזיר ברכה למברכים.

הד"ר מוסינזון סיים וסיכם את הנאומים. ה„מטאטא“ ערך תכנית אמנותית – לימאות העברית, שנתקבלה בתשואות רועשות. בין הנוכחים היה גם השחקן פאול מוני, שהסב ליד שולחן הנשיאות.


"הצֹפה", שנה שנייה, מס' 59, 23 בפברואר 1938, עמ' 1. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s