מכתב גלוי מחברת „עתיד“ לסוכנות היהודית – 23 במרץ 1936

מכתב גלוי לסוכנות היהודית

החברה לשירות ימי „עתיד“ מבקשת לפרסם את המכתב הבא אל הסוכנות היהודית:

„הננו פונים אליכם בדרך הזאת לא כדי לעורר את דעת הקהל, או לשים את הצבור לשופט בינינו, או מתוך כוונה רעה כל שהיא. יש לנו רק טעם מעשי והוא:

קשה לבוא בקשרים אתכם ואין אנו יודעים לאיזו מחלקה מן המחלקות השונות נוכל לפנות הן בכתב והן בעל פה.

אנחנו חברת ספנות יהודית לא החשובה ביותר ובודאי לא היחידה, אחת המועטות הקיימות בארץ הזאת. זה שנתים אניותינו נוסעות בקביעות בין מצרים, א"י וסוריה. מלבד זאת יש לנו שרות מיוחד המחבר את המזרח עם נמלי הדנובה. עכשיו הננו מעסיקים למעלה מ־50 עובדים בשלש אניותינו „עתיד“, „עליזה“ ו„עמל“. הננו עומדים לרכוש אניה רביעית, ואז יהיה מספר עובדינו כ־70 איש. עלינו גם להעיר, שחלק הארי של הכנסותינו משלמים בחוץ לארץ דהיינו: יש להן חשיבות ידועה להטבת המאזן הכספי של א"י.

הננו מוצאים למיותר להדגיש, שאנחנו מבינים את תפקידנו במשק הא"י בתפקיד ציוני חלוצי רציני, כי זאת הדגיש הקונגרס הציוני בשלחו את ברכתו החגיגית „לחלוצי הספנות העברית“.

אין אנו פונים אליכם בקריאת הצלה או כדי לבקש עזרה חמרית כמו שמקבלות אותה חברות אניות בארצות רבות. הרי יודעים אנחנו, שעזרה כזאת לא תוכלו להגיש לנו. אנו רוצים דבר פשוט וברור, שיתוף פעולה אתכם, מגע ממשי עם מוסדותיכם. כמו כל יתר ענפי המשק הא"י הפרודוקטיבים זקוקים אנו לסיוע ולעידוד ע"י ביאת הכוח הרשמית של העם היהודי.

שאלות רבות מעסיקות אותנו, ואין באפשרותנו לפתור אותן על דעת עצמנו. אחת הבעיות הרציניות ביותר במקצוענו היא, למשל, שאלת ההכשרה, דאגה לדור הבא. אמנם קבלנו על עצמנו ללמד ולהדריך צעירים, אבל אין זה מספיק. הספן היהודי אין לו האפשרויות החוקיות והמעשיות להתקדם כראוי במקצוע ולהשיג למשל משרות כקציני אניה וכדומה. גם בעית הגנת העובד בפני אסונות בטוח ממחלות וכו', תובעת פתרון וכמובן שאלת תעודות ודרכיות ספנים.

הנה נגענו בחלק קטן של כל אותם הענינים המסובכים המעסיקים אותנו. רק ברמז דברנו ולא בפה מלא. אמנם ברור שעל הדברים האלה צריך לשאת ולתת עם הממשלה, אך מי יעשה את זאת אם לא אתם? לא יתכן, שכל פרט ופרט, כל פירמה בודדת תעסוק לחוד בכל הדברים האלה. ואם תשאלונו למה נפנה דוקא אליכם? הרי לא עלינו לענות על השאלה הזאת, התשובה ניתנה מזמן, הלא אותו הקונגרס הלוצרני אשר שלח את ברכתו לנו ולכל שאר חלוצי הספנות העברית, הוא גם החליט על יסוד מחלקה מיוחדת לעניני הספנות שלא רק תשמע את טענותינו, אלא תקרא לכל הישוב לעידודנו ולעזרתנו, ותסייע לחברות הספנות לחזק אותן ולהרחיבן.

שמענו אפילו שהחלטת הקונגרס, ליסד את המחלקה הזאת תיכף ומיד בלי כל דחוי, הוצאה בינתים אל הפעל, ויש אומרים שלאנשי המחלקה הזאת היתה גם ישיבה ראשונה. ומוסיפים שגם מנהל למחלקת הספנות ישנו והוא – ה' מירוביץ. ואנו שואלים; מירוביץ איך? עבודה רבה לפניך, תפקיד חשוב העמיסו על שכמך, רק אל תשב בירושלים היבשה, כי שם אין אניות עבריות, אלא בוא לחיפה מקום מושב חברת האניות העבריות, כאן תמצא שדה פעולה שדה רחב קשה, אבל גם פורה.

הננו שולחים לך את ברכותינו וכאשר תבוא נקבל אותך בסבר פנים יפות ובשמחה רבה.

בכבוד רב

מנהלי „עתיד“ חברה לשרות ימי בע"מ

חיפה, 15 במארס.


"הארץ", שנה י"ט, מס' 5075 (תוספת ערב), 23 במרץ 1936, עמ' 6. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

*

תשובה לחברת „עתיד“

בקשר עם המכתב הגלוי לסוכנות היהודית מאת מנהלי „עתיד“, חברה לשרות ימי בע"מ, אשר הופיע ב„הארץ“ מיום כ"ט אדר  ש.ז., מודיעה לנו מחלקת הים של הנהלת הסוכנות היהודית, כי עוד ביום 17 לפברואר ש.ז. ז.א. חודש ימים לפני הופעת המכתב הגלוי הנ"ל, התקשרה המחלקה עם חברת „עתיד“ וגם קבלה ממנה תשובה ביום 24 לפברואר ש.ז. תמוהה, איפוא, טענת מנהלי „עתיד“, שאינם יודעים למי ולאיזו מחלקה בהנה"ס היה עליהם לפנות עם הצעותיהם. ואשר לעצם ההצעות, שהוצעו ע"י מנהלי „עתיד“ במכתבם הגלוי הנ"ל, יש לציין, כי הועדות השונות שהוקמו על־יד מחלקת־הים והמורכבות מאנשי מעשה והשפעה ומב"כ כל החוגים המעונינים במקצוע הים, מטפלות מיום קיום המחלקה בשאלות, שבהן נגעו במכתבם מנהלי „עתיד“.


"הארץ", שנה י"ט, מס' 5079 (תוספת ערב), 27 במרץ 1936, עמ' 9. העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s