נצחון יהודה טורא על שודדי הים – 17 בנובמבר 1877

יהודה טורא.

סיפור נכתב מאת מ' וואססערמאנן ונעתק לשפת עבר מאת המו"ל.

ד.

בירח אוגוסט שנת 1800 גדל השאון בבתי מסחר האדון משה האייס בבאסטאן. מכל עבר ופנה הובאו סחורות ומרכולות שונות אל בתי המסחר, ובספריו נכתבו ויוכנו לְהִשָׁלֵח אל ארץ אחרת. בעצת יהודה טורא נאות דודו האייס לרכול אל ארצות הים התיכון ולשלוח אניה מלאה סחורות שונות אל חופי הארצות האל. ויהודא טורא הופקד מאת דודו לפקוד האניה וכל סחורתה אשר בתוכה. לא נקלה היתה המשרה הזאת בימים ההם, מסילת הים עוד לא סלולה היתה כבימים האלה, וגם ברית המסחר אשר כרת הגענעראל וואשינגטון את ממשלת ענגלאנד הסב בשנאת ממשלת צרפת לממשלות ארצות ברית אמעריקא, וסכנה רחפה מעל אניה מתהלכת במימי הים התיכון ודגל אמעריקא מתנוסס עליה, ואם כי השר אדאמס אשר עלה על כסא ממשלת הרעפובליק באמעריקא אחרי מות וואשינגטאן שלח צירים פאריזה לתוך השלום בין שתי ממשלות החופש, ובני הארץ החדשה השתעשעו יום יום בתקותם כי עד מהרה ישובו הצירים לארצם ובשורת השלום בפיהם, אך הצירים עוד טרם שבו והסכנה אשר רחפה על ראש נוסעים באמעריקאני עוד לא סרה מעליהם, כי על כן רבות עמל טורא ורב חובלי האניה, להכין כל הדרוש לדרך רחוק ומסוכן כזה.

יהודה טורא, ציור מ- 1854-1853. המקור: ויקישיתוף.

בשלשים לירח אוגוסט ההוא פרשה האניה נס ותעזוב את חוף באסטאן, על חופי יאמאיקא ופארטא ריקא השליכה עגונה בראשונה, לאסוף גם שמה הסחורות אשר הוכנו כבר להובילם אייראפאה. בימים מעטים אשר התמהמהה האניה ביאמאייקא, בקר טורא את קבר אביו, ובחרדת קדש שפך שיחו עליו. ההצלחה האירה פניה אליהם, ואחרי ימים לא כבירים הגיעה האניה עד חוף ליסאבאן ותשלך עגונה בו, טורא נסה דבר את סוחרי העיר ההיא בדבר סחורתו, אך בראותו כי לא יוכל למכרה פה במחיר ערכה, עזב את ליסאבאן וישם אל קאדיקס פעמיו, ואם כי גם בהעיר הזאת לא הצליח חפצו בידו, התמהמהה אניתו שמה ימים אחדים, כי נכספה נפש טורא לבקר את פאלאס ומקלט נזירי לא ראבידא ולברך את ה' אלהי ישראל על פלאותיו וחסדיו אשר גמל עם אבותיו במקום הזה.

אחרי מלא טורא את חפץ לבבו הזה, עזבה אניתו את קאדיקס ותעבור את תעלת גיברילטאר ותפלס נתיב להגיע אל מטרת חפצה. בקאגליארי אשר בסארדיניען ובמארזאלא אשר בסיציליען, מכר רוב הסחורה הנמצאה באניתו במחיר נעלה, ומתבואות הארץ הפוריה הזאת וממרכולתה, מלא עוד הפעם אניתו להביאם אתו אל אמעריקא. את שארית מרכולתו אשר נמצאה אתו, גמר טורא אומר למכור במארזאייללע, כי עוד טרם עזב את אמעריקא גלה סודו להאייס, כי לבד המסחר גם מטרה אחרת לנגד עיניו במסעו זה, והיא: לחקור ולדרוש אחרי משפחת לאמבערט מושיע בית אביו, ולחדש ברית האהבה אשר נכרת בין ראשי שתי המשפחות האל. דודו האייס נעתר לבקשתו ויתן לו הרשיום לבקר גם את העיר הזאת, אם אך יסורו הסכסוכים בין ממשלות צרפת ואמעריקא, ושלום אמת ישרר ביניהן, לשמחת לבבו הודיעוהו רבים מראשי בתי מסחר גדולים בסיציליען, כי נכרת ברית השלום ולכן מהרה אניתו לפרוש גם למארזאיללע. אם מפני כי השמועה הזאת עוד טרם פרשה כנפיה על כל ארץ צרפת, או מפני כי אחדים מהם מתאותם לבצע לא אבו הטות אוזן לה, למען יעצרו כח להתנפל על אניה אמעריקאנית לשלול שלל ולבז בז, אם כה או כה: בסביבות איי ביאמיעריען קרבה אנית תורן אל אנית טורא, ובעת אשר אך הרחק מטחוי קשת הבדיל ביניהן, דרש רב חובלי האניה ההיא מאנית טורא, להמסר בידו, אם לא יחפוץ כי האניה תהי מטרה לכדורי כלי מלחמתו, או תטבע במצולות. רב החובל ההוא לא קוה לשמוע כי אנית מסחר תרהיב עוז להתחרות עמו, אך מה נבהל לשמוע דברי טורא אשר הרעים לנגדו לפנות דרך לאניתו ואם לא: תחת דברים, בכדורים יֵעָנֶה. עוד טרם גמר האיש אומר כדת מה לעשות, ולדעת אם כנים דברי האיש הקורא אליו או אך למען הפחידו, ערכם אליו, פתחו כלי התותח אשר על אנית טורא את לועם וימטירו כדוריהם על אנית השודדים ההיא: תורניה ונסיה נשברו לרסיסים כרגע, ואחרי רגעים אחדים פרצה מלחמה כבידה בין שתי האניות האל. השודדים וכלי מלחמתם רבו במספרם על חובלי האניה האמעריקאנית וכלי מלחמתה, אך אומץ לבבם נשגב היה, בגבורה נוראה לחמו את אויביהם, ויאליצוהו לסגת אחור, ואחרי רגעים לא כבירים לא היה עוד כל זכר לו.

המשך יבא אי"ה.


"חבצלת", שנה שמינית, מס' 5637, 17 בנובמבר 1877, עמ' 5 (פרחי חבצלת, שנה שמינית, גליון 1). העתק דיגיטלי באוסף עיתונות יהודית היסטורית של הספרייה הלאומית.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s